Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Cloudová společnost Snowflake chystá IPO, investovat chce i Salesforce a Berkshire Hathaway

Cloudová společnost Snowflake chystá IPO, investovat chce i Salesforce a Berkshire Hathaway

10.9.2020 11:51, BRK.A, BRK B, CRM

Americká společnost Snowflake, která se zabývá ukládáním a zpracováním dat v cloudu, chystá vstup na burzu, který by ji ocenil na až 23,7 mld. USD. Investovat do společnosti se chystá vývojář CRM softwaru Salesforce a konglomerát Berkshire Hathaway.

Investorům chce nabídnout 28 mil. akcií za 75 až 85 USD za akcii, celkem tak od investorů získat až 2,38 mld. USD. Na vyšší mezi by valuace společnosti činila 23,7 mld. USD, téměř dvojnásobnou oproti 12,4 mld. USD, na které ji ocenilo poslední kolo privátního financování.

Do společnosti nedávno investovaly společnosti Dragoneer Investment Group, Salesforce Ventures, Iconiq Capital, Sequoia, Altimeter Capital, Madrona Venture Group, Redpoint Ventures a Sutter Hill Ventures.

Společnost má dvě třídy akcií – třídu A nabízenou v IPO a třídu B s desetinásobnými hlasovacími právy. Akcie třídy B tak budou souhrnně mít přibližně 98,4 % hlasovacích práv.

Akcie společnosti se budou obchodovat s tickerem SNOW.

Podíl ve společnosti koupí Salesforce.com a Berkshire Hathaway

Zájem o podíl ve Snowflake projevily společnosti Salesforce.com a Berkshire Hathaway, které uzavřely dohodu každá koupit akcie v hodnotě 250 mil. USD za cenu z IPO. Při ceně 80 USD ve středu rozmezí by se tak jednalo o 3,125 mil. akcií. Berkshire Hathaway také uzavřela dohodu na nákup přes 4 mil. akcií za IPO cenu od dalšího z akcionářů.

Hospodaření Snowflake: Silný růst tržeb a klesající ztráty

V první polovině roku 2020 společnost dosáhla tržeb 242 mil. USD a ztrátu 171 mil. USD. Před rokem dosáhla tržeb 104 mil. USD a ztráty 177 mil. USD.

Vývoj tržeb společnosti Snowflake

Vývoj tržeb společnosti Snowflake

Snowflake nabízí cloudový datový sklad s nízkými nároky na údržbu a snadnou škálovatelností

„Snowflake je cloudový datový sklad, který kromě ukládání dat umožňuje také jejich analýzu. Důležité je, že jak samotné skladování, tak i výpočty a analýza probíhají v již zmíněném cloudu. To znamená, že když zadáte dotaz (Snowflake používá vlastní adaptaci SQL), nepoužívá se pro výpočet váš počítač, nýbrž výpočetní síla vzdáleného serveru. To s sebou přináší řadu výhod. Například to, že máte k dispozici v podstatě neomezenou kapacitu úložiště a zároveň prakticky neomezený výpočetní výkon,“ představuje v článku pro manazín Digichef Přemysl Horáček.

 

Snowflake umožňuje práci s daty uloženými v dalších cloudových službách

Snowflake umožňuje práci s daty uloženými v dalších cloudových službách

Za jeho výhodu Horáček považuje snadné ovládání, údržbu a škálovatelnost, za nevýhodu nižší rychlost v porovnání s přímým přístupem do databáze.

„…Snowflake nabízí možnost skladovat velká množství dat v cloudu beze strachu ze zavázání se konkrétnímu poskytovateli cloudových služeb. Ačkoliv všichni tři hráči v cloudu [Amazon, Microsoft a Google, poznámka překladatele] mají své služby v této oblasti, Snowflake má výhodu neutrálního poskytovatele – což je atraktivní pro zákazníky, které se obávají proprietárního uzamčení (vendor lock-in),“ uvádí Alex Wilhelm, Ron Miller pro Tech Crunch.

Porovnání růstu tržeb, míry udržení zákazníků (hodnota nad 100 % znamená, že ta sama skupina zákazníků navýšila své útraty u společnosti) a násobek ceny vůči tržbám u společností v oblasti cloudu, zdroj: Bloomberg

Porovnání růstu tržeb, míry udržení zákazníků (hodnota nad 100 % znamená, že ta sama skupina zákazníků navýšila své útraty u společnosti) a násobek ceny vůči tržbám u společností v oblasti cloudu, zdroj: Bloomberg

Valuace cloudových společností, zdroj: Bloomberg

Valuace cloudových společností - násobek ceny akcií vůči tržbám na akcii, zdroj: Bloomberg

Zdroj: Snowflake, SEC, Bloomberg


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7122526,08375
USD20,6577621,80424
GBP28,8990730,50293
CHF22,5424623,79354
PLN5,465245,76856

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X