ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 2Q 2020
Podle dnes zveřejněných výsledků hospodaření za 2Q 2020 ČEZ zatím dobře odolává koronavirové krizi a jejím makroekonomickým dopadům. Důkazem toho je zejména solidní provozní výkonnost v segmentu distribuce. Navzdory téměř 11% meziročnímu poklesu spotřeby elektřiny dokázal ČEZ v tuzemské distribuci vykázat za 2Q 2020 EBITDA zisk ve výši 4,1 mld. Kč, což je v meziročním srovnání pouze o 0,2 mld. Kč horší výkonnost, zatímco my jsme predikovali pokles o 0,5 mld. Kč. V bulharské distribuci pak dokonce ČEZ navzdory vlivu COVID-19 realizoval meziroční nárůst provozní ziskovosti o 0,2 mld. Kč (pozitivní vliv sehrály cenové vlivy a rovněž se ČEZu daří na výdajové straně, když snižuje náklady na krytí ztrát v síti) a v Rumunsku vykázal oproti našemu očekávání stabilní vývoj. Když k tomu dále připočteme mírně lepší provozní výsledek z rumunských větrných parků (které těží z vyšších cen elektřiny a nárůstu objemu výroby) a rovněž lehce příznivější ziskovost ze segmentu prodeje (jak v ČR, tak v zahraničí), pak se z celkového pohledu za 2Q 2020 zrodil výsledek hospodaření, jenž na úrovni EBITDA mírně překonal jak odhady trhu, tak naše očekávání.
Na základě výsledků za druhý letošní kvartál tak ČEZ upravuje negativní vliv pandemie koronaviru na své hospodaření. Zatímco v květnu management ČEZu odhadoval nepříznivý dopad v rozmezí 3 – 4 mld. Kč, nyní již predikuje méně než 3 mld. Kč. I proto ČEZ přistoupil k pozitivní úpravě letošního výhledu EBITDA, když vylepšil spodní hranu intervalu z 61 mld. Kč na 62 mld. Kč (horní hranu pak ponechal na 64 mld. Kč). To se pak pozitivně promítlo i do výhledu očištěného čistého zisku, jenž byl navíc překvapivě podpořen i výnosem ve výši 1,5 mld. Kč plynoucím ze soudního rozhodnutí souvisejícím s dřívějšími spory se státem ohledně darovací daně z emisních povolenek. S tímto objemem finančních prostředků, jenž představuje úrok z prodlení, ČEZ počítá ve 2. letošním pololetí. Výhled očištěného čistého zisku je tak vylepšen na obou stranách intervalu a byl posunut z 19 – 22 mld. Kč na 21 – 23 mld. Kč.
I po dnešním výsledkovém reportu tak nemáme důvod měnit naši letošní prognózu EBITDA, kterou máme nadále posazenou na hladině 63,5 mld. Kč, tedy stále předpokládáme, že se ČEZu podaří atakovat horní hranu výše uvedeného rozpětí. Bez neočekávaného mimořádného soudního vlivu ve výši 1,5 mld. Kč se rovněž prozatím potvrzuje i náš výhled očištěného čistého zisku, a to v blízkosti 21 mld. Kč. Výnos 1,5 mld. Kč by pak mohl vylepšit letošní čistou ziskovost do rozmezí 22,5 – 23 mld. Kč.
S vylepšeným výhledem čisté ziskovosti pak nabírá reálných kontur námi očekávaná dividenda vyplacená v příštím roce, a to ve výši 38 Kč na akcii, což by indikovalo velmi slušný 8% dividendový výnos a navýšení dividendy z letošních 34 Kč. Pokud by ČEZ nakonec za letošek realizoval čistý zisk na horní hraně stanoveného rozpětí a udržel by výplatní poměr jako letos (tedy 97 % očištěného čistého zisku), pak by to dokonce naznačovalo dividendu v rozmezí 41 – 42 Kč (téměř 9% dividendový výnos). A to nepočítáme případnou výplatu mimořádné dividendy, která by mohla v příštím roce přijít v souvislosti s realizací prodeje zahraničních aktiv.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo se zisky
- Wall Street opět září
- Index DAX v pátek posílil
- Boeing je údajně blízko dohodě s ministerstvem spravedlnosti v případu pádu dvou letadel
- Komerční banka: JPMorgan snižuje cílovou cenu z 970 Kč na 950 Kč se stávajícím doporučením
- Americké indexy otevírají páteční seanci v zeleném, výsledky reportoval Applied Materials
- Pražská burza v pátek rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v květnu dle předběžných dat 50,8 b.
- Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,17 %), zlato (-1,36 %) a pšenice (-1,22 %)