Erste Group: Výsledky hospodaření za Q2/2020
Erste Group dnes představila výsledky hospodaření za Q2/2020, které vnímáme neutrálně. Na provozní úrovni se banka prezentovala sadou čísel v souladu s tržním očekáváním. Na úrovni čistého zisku pak zaostala banka za naším i tržním očekáváním vlivem vyšších rizikových nákladů, které by ale měly ve druhém kvartále dosáhnout svého vrcholu. Přes současnou stlačenou valuaci banky nepředpokládáme, že dnešní výsledkový report přinese pro akcie výrazný růstový impuls.
Čistý úrokový výnos za Q2/2020 dosáhl meziročně stabilních hodnot při 1 168 mil. EUR v souladu s tržními odhady. Pokles čisté úrokové marže na 2,04 % (2,18 % ve Q2/2019) kompenzoval růst obchodních objemů banky.
Výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o výrazných 8 % na 453 mil. EUR, což představuje trhem očekávané hodnoty. Pokles ekonomické aktivity v průběhu druhého čtvrtletí v návaznosti na omezující vládní opatření proti šíření pandemie COVID-19 se na poplatkových výnosech Erste negativně promítl zejména nižšími výnosy z transakčních poplatků.
Zisk z finančních operací (129 mil. EUR) zaznamenal vůči prvnímu čtvrtletí výrazné zlepšení. Meziroční nárůst celkových ostatních výnosů o 20 % na 188 mil. EUR pak na úrovni celkových výnosů Erste přispěl jen k mírnému 1% meziročnímu poklesu celkových výnosů (1,81 mld. EUR).
Nákladová disciplína banky z prvního čtvrtletí zůstala zachována i v rámci druhého kvartálu. Provozní náklady Erste ve druhém čtvrtletí meziročně poklesly o 2,5 % na 1 004 mil. EUR. Růst osobních nákladů kompenzovaly meziročně nižší administrativní náklady. Poměr provozních nákladů k výnosům (C/I) dosáhl úrovně 55 %.
Náklady na riziko v relativním vyjádření dosáhly 148 bazických bodů úvěrového portfolia (614 mil. EUR v absolutním vyjádření), což představuje vyšší hodnoty vůči našemu i tržnímu očekávání. Nicméně z pohledu tvorby rezerv a opravných položek by měl druhý kvartál představovat vrchol pro banku a ve zbylých dvou kvartálech roku 2020 by se náklady na riziko měly ustálit na úrovni 65-80 bps. Poměr rizikových úvěrů (NPL) se na konci prvního pololetí držel na nízkých úrovních 2,3 % (v platnosti úvěrová moratoria).
Čistý zisk kombinací výše uvedených faktorů dosáhl úrovně 59 mil. EUR (-83 % y/y). Za našimi i tržními odhady zaostal zejména vlivem vyšších rizikových nákladů. Kapitálový poměr CET 1 vzrostl na 14,2 % (13,5 % ve 2Q/19). Erste nadále potvrdila záměr vyplatit dividendu ze zisku roku 2019 i 2020, nicméně vzhledem k doporučení národního regulátora i ECB zdržet se výplaty dividend do konce roku 2020, ji vyplatí pravděpodobně nejdříve v roce 2021.
Výsledky hospodaření Erste Group za 2Q/2020 | ||||
---|---|---|---|---|
v mil. EUR | Q2/2020 | Konsensus Q2/2020 | 2Q 20 /2Q 19 | 2Q 2019 |
Čisté úrokové výnosy | 1 168 | 1 168 | 0 % | 1 169 |
Čisté poplatky a provize | 453 | 450 | -8 % | 493 |
Ostatní výnosy | 188 | 165 | +19,8% | 157 |
Provozní výnosy | 1 809 | 1 782 | -1,0 % | 1 821 |
Provozní náklady | (1 004) | 1 025 | -2,5 % | (1 030) |
Provozní zisk | 805 | 756 | +1,8 % | 791 |
Náklady na riziko | (614) | (536) | n.a. | 7,1 |
Čistý zisk | 59 | 95 | -83,4 % | 355 |
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Erste: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 80,5 EUR se stávajícím doporučením "hold"
- Pražská burza zahajuje den mírným růstem, akcie Erste opět navyšují svá historická maxima
- Erste: Autonomous Research mírně zvýšily cílovou cenu na 81,75 EUR při stávajícím doporučení
- Pražská burza na úvod čtvrteční seance posiluje o více než 0,5 %
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu akcií z 86 EUR na 87 EUR
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá páteční seanci posílením o 0,4%.
- Index DAX na konci týdne zavírá se ztrátou
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- WAG: Citi zvýšila cílovou cenu na 1,02 GBP a ponechala doporučení na stupni „buy“
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Akcie v zámoří rostou, reportovaly Intel, Charter Communications a Deckers Outdoor
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu dle předběžných dat poklesly o 9,3 %
- Moneta: Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu na 136 Kč při stálém doporučení na stupni "neutral"
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,24 %), stříbro (-0,79 %)