Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden

Makroekonomický výhled pro tento týden

13.7.2020 16:39

V týdnu budou sledovány zasedání několika centrálních bank v čele s ECB a BoJ. Lídři EU budou jednat o pandemickém balíčku pomoci v plánovaném objemu 750 miliard eur. OPEC+ by měl o něco snížit omezení těžby ropy.

Zdroj: Adrian Petty/European Central Bank

Týden centrálních bankéřů

V týdnu budou oči (nejen) evropských investorů upřeny zejména na zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky. Ta na minulém zasedání rozhodla o rozšíření pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) o 600 miliard eur a navýšila tak celkový plánovaný objem nakoupených dluhopisů na 1,35 bilionů eur. Od té doby se však několik zástupců z řad ECB vyjádřilo v tom smyslu, že není zcela zřejmé, zda centrální banka využije celou šíři programu. Ve čtvrtek se od ECB žádná významná změna v nastavení měnověpolitických podmínek neočekává. Nejzajímavější tedy bude sledovat tiskovou konferenci Christine Lagarde, a to právě např. v kontextu komentářů o naplnění celkového oznámeného objemu aktiv.

V úterý a ve středu bude zasedat bankovní rada Bank of Japan. Ani zde se žádné konkrétní měnověpolitické kroky neočekávají a sledovány budou spíš jemné náznaky potenciálních dalších kroků v prohlášeních japonských centrálních bankéřů v čele s guvernérem Kurodou.

Ve středu bude zasedat bankovní rada i kanadské centrální banky. Taky tam se očekává stabilita sazeb. Nicméně je možné, že dojde k diskuzi ohledně toho, zda je dosavadní tempo nákupu aktiv v rámci tamního QE dostatečné.

K žádným změna by pak nemělo dojít ani od centrálních bank dalších zemí, které budou v týdnu rozhodovat o nastavení měnových podmínek. Konkrétně se jedná o Polsko, Chile a Jižní Koreu. Jediné snížení sazeb se v týdnu očekává od centrální banky v Indonésii.

Mezi dalšími událostmi jednání EU o balíčku pomoci či OPEC+ o snížení omezení těžby ropy

V pátek dojde k důležitým jednáním mezi lídry Evropské unie ohledně parametrů plánovaného balíčku pomoci pandemií nejvíce zasaženým státům EU v celkovém předpokládaném objemu 750 miliard eur.

Ve středu se v online rozhovoru bude mezi představiteli OPEC+ jednat o snížení omezení těžby ropy, které je v současné chvíli nastaveno na 9,7 milionů barelů denně oproti předpandemické úrovni. Očekává se, že státy se dohodnou na nižší restrikci, a to o 2 milionů barelů denně.

O víkendu se v Saúdské Arábii uskuteční setkání zástupců (ministrů financí a centrálních bankéřů) zemí G20.


Zdroj: ECB; The Financial Times; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,6436528,12235
USD22,6621423,91986
GBP29,4152431,04776
CHF24,9112326,29377
PLN5,769796,09001

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X