Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Wirecard opět odložil zveřejnění finančního reportu za loňský rok; jeho akcie se propadly až o 67 %

Wirecard opět odložil zveřejnění finančního reportu za loňský rok; jeho akcie se propadly až o 67 %

18.6.2020 13:51, WDI

Německá společnost Wirecard ve čtvrtek již po čtvrté v řadě odložila zveřejnění finančního reportu za loňský rok. Auditor EY údajně nebyl schopen nalézt hotovost o objemu 1,9 mld. euro, které se měly nacházet na svěřeneckých účtech. Podle společnosti Wirecard byly prostředky vyčleněny pro řízení rizik.

Výsledky za loňský rok opět odloženy

Zpracovatel plateb, společnost Wirecard, který se snaží zbavit obvinění z manipulace účetnictví, odložil zveřejnění svého ročního finančního reportu již po čtvrté v řadě. Důvodem bylo, že audit nebyl schopen dohledat hotovost ve výši 1,9 miliardy euro. Akcie Wirecardu se v reakci na tuto zprávu propadly.

Auditor EY nebyl schopen potvrdit umístění hotovostních zůstatků na určitých svěřeneckých účtech. Zároveň byly nalezeny důkazy, že k zůstatkům na těchto účtech byla vydána falešná potvrzení o zůstatku, uvedl Wirecard.

„Zatím není jasné, zdali na straně Wirecardu nastaly podvodné transakce,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Markus Braun. „Wirecard na neznámé osoby podá stížnost,“ dodal.

Akcie se na frankfurtské burze v reakci na zprávu propadly o 67 % na 35,85 euro. Stejně tak se propadly výnosy dluhopisů Wirecardu.

Společnost v září roku 2018 dosáhla tržní valuace ve výši 24,6 mld. euro a v indexu DAX nahradila Commerzbank AG. Po čtvrtečním kolapsu cen akcií Wirecardu jeho tržní valuace poklesla na 6,7 mld. euro.

Auditor EY pro Wirecard uvedl, že jejich výsledky budou vyžadovat dodatečné audity ze strany dvou nejmenovaných asijských bank, které spravovaly vkladový vázaný svěřenecký účet, na němž nebylo možné nalézt zmiňovaných 1,9 mld. euro, uvedl Wirecard v dodatečném prohlášení. Firma zároveň řekla, že hledané finanční prostředky byly vyčleněny pro řízení rizik.

Wirecard minulý měsíc dal investorům na vědomí, že poslední zpoždění zveřejnění výsledků bylo způsobeno auditorem EY, který potřeboval více času k dokončení své kontroly, během niž k žádným podezřelým zjištěním nedošlo. Zároveň byly výsledky odloženy během spolupráce s auditorem KPMG, který zkoumal firemní účetnictví z důvodu podezření manipulace s účetnictvím, na které upozornila série článku deníku The Financial Times.

Dnešní již čtvrté odložení výsledků zvýší tlak na současného výkonného ředitele Markuse Brauna, který vede společnost od roku 2002 a agresivně se bránil tvrzením, že ve firmě docházelo k účetním manipulacím. Braun zároveň odolal tlakům ze strany aktivistických akcionářů, kteří požadovali jeho odstoupení.

Auditor KPMG v účetnictví nenašel žádné nesrovnalosti, nicméně uvedl, že ze strany Wirecardu neobdržel všechny informace, které potřeboval. Důvodem bylo, že jejich správa je v rukách třetí strany.

Wirecard v únoru uvedl, že celoroční výnosy v roce 2019 meziročně vzrostly o 38 % na 2,8 mld. euro, zatímco EBITDA meziročně vzrostl o 40 % na 785 mil. euro.

Akcie Wirecard během dnešního obchodování oslabují o 53,78 % na 48,30 euro.

Zdroj: Bloomberg


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7521426,12586
USD21,1481522,32185
GBP29,0187530,62925
CHF22,8620924,13091
PLN5,386235,68517

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X