Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

5.6.2020 14:01

Indexy v závěru týdne posilují. Na pozadí blížící se dohody OPEC+ roste i cena ropy. V USA hrají prim protesty. Dnes bude zveřejněn květnový report z tamního trhu práce. Ve čtvrtek byla v hlavní roli ECB.

Trh práce v USA

Akciové trhy v závěru týdne na pozadí stimulů ze strany centrálních bank a vlád posilují. Hlavní roli v USA dnes budou hrát data o kondici trhu práce za květen. Analytici v konsensu očekávají, že v minulém měsíci došlo k poklesu pracovních míst o 7,5 milionů. S dubnovými více než 20 milióny se tak očekává, že míra nezaměstnanosti by měla vyskočit k bezmála 20 %.

OPEC+ blízko dohody

Státy kartelu OPEC a přidružených zemí (OPEC+) jsou blízko uzavření dohody o rozšíření sníženého objemu těžby ropy. Agentura Bloomberg reportuje, že Saúdská Arábie a Rusko se možná dohodnou s Irákem ohledně dalšího snížení v příštích měsících, jež by mělo kompenzovat dřívější zvýšenou produkci v zemi. Tento víkend by zatím mělo dojít k dohodě ohledně rozšíření snížené těžby do konce července. Cena ropy WTI dnes roste o 2,27 % na 38,26 dolarů za barel.

Protesty a možné efekty na preference voličů

Ve Spojených státech je pozornost upřena na nadále probíhající protesty po zabití George Floyda. V posledních dnech výrazně klesají preference současného prezidenta Donalda Trumpa, když demokratický protikandidát Joe Biden v současné chvíli dle nejnovějších dat vede o zhruba 8 procentních bodů.

Čtvrteční zasedání ECB ve zkratce

Ve čtvrtek hrála prim Evropská centrální banka. Ta oznámila navýšení pandemického programu nákupu aktiv (pandemic emergency purchase programme - PEPP) o 600 miliard eur na 1350 miliard eur. Rada guvernérů ECB navíc prodloužila horizont PEPP až do poloviny roku 2021, případně do té doby, než vyhodnotí koronavirovou krizi jakožto skončenou. Reinvestice aktiv nakoupených v rámci PEPP bude probíhat až do konce roku 2022.

Předpandemický program nákupu aktiv (APP) bude nadále pokračovat v objemu 20 miliard eur, plus s dodatečným 120 miliardovým objemem probíhajícím do konce tohoto roku. ECB dále uvádí, že ke skončení APP dojde krátce předtím, než by měly být zvyšovány úrokové sazby. Reinvestice akvit z programu APP pak bude probíhat za horizont zvyšování sazeb.

Měnově-politické úrokové sazby zůstaly na stávajících úrovních, tedy hlavní refinanční na 0 %, marginální zápůjční facilita na 0,25 % a depozitní facilita na -0,50 %. Sazby by měly na dosavadních či nižších úrovních setrvat do doby, než ECB uvidí inflační výhled robustně konvergovat k úrovni konzistentní s inflačním cílem.

Kompletní zpráva o měnově-politickém rozhodnutí je k dispozici zde. Tisková konference prezidentky ECB Christine Lagarde je k dispozici níže.

Zdroj: Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0537726,44423
USD20,7774421,93056
GBP28,8192830,41872
CHF22,8703624,13964
PLN5,476235,78017

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X