Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Kvantitativní uvolňování v rámci PSPP přesahuje pravomoci ECB, shledal německý ústavní soud

Kvantitativní uvolňování v rámci PSPP přesahuje pravomoci ECB, shledal německý ústavní soud

5.5.2020 13:25

Kvantitativní uvolňování (QE) Evropské centrální banky v rámci programu PSPP (nákupu aktiv veřejného sektoru) přesahuje pravomoci Evropské unie, shledal německý ústavní soud v dnešním rozsudku.

Měsíční objemy kvantitativního uvolňování ECB

Měsíční objemy kvantitativního uvolňování ECB

Nákupy aktiv v rámci programu PSPP přesahuje pravomoci Evropské unie, shledal německý ústavní soud. Podle rozsudku kvantitativní uvolňování není v souladu s dohodami v rámci Evropské unie. Německá vláda se tak podle soudu zachovala protiústavně, když se tomuto plánu za 2,7 bil. EUR nepostavila.

Evropská centrální banka, respektive německá centrální banka tak mají tři měsíce, aby doložily nutnost těchto nákupů, jinak s nimi Bundesbank bude muset přestat.

„Bundesbank se tak nebude moci dále účastnit v implementaci a realizaci rozhodnutí Evropské centrální banky, pokud rada guvernérů ECB nepřijde s novým rozhodnutím, které by demonstrovalo, že PSPP nemá disproporční ekonomické a fiskální dopady,“ uvedli soudci. Bundesbank by také musela prodat již nakoupené dluhopisy, i když v dlouhém období a koordinovaně se zbytkem eurozóny.

„[Rozhodnutí] se týká pouze povinnosti ECB řádným způsobem zkoumat své kroky a dokumentovat tento proces. ECB tak není jako taková blokována žádným způsobem,“ řekl předseda soudu Andreas Vosskulhle.

„Německý ústavní soud neshledal [program jako] porušení zákazu monetárního financování vlád, ale německá vláda a parlament měl kroky ECB napadnout,“ zhodnotil nález Carsten Brzeski, hlavní ekonom ING Germany.

„V praxi to znamená, že programy nákupů aktiv – APP a PEPP mohou pokračovat, ale ECB musí ujistit, že jsou dočasné,“ řekl Piet Christiansen, stratég Danske Bank.

„ECB nyní musí ve spolupráci s Bundesbank a spolkovým parlamentem učinit hloubkovou prověrku proporcionality v dalších třech měsících, ale tohle by neměl být problém,“ řekl hlavní úrokový stratég Commerzbank Michael Leister.

Nového programu Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP) za 750 mld. EUR na boj s dopady šíření čínského koronaviru COVID-19 by se rozhodnutí soudu nemělo týkat, i když argumentace soudu by mohla mít právní dopady i pro tento program.

Evropská centrální banka se mezi roky 2015 a 2018 snažila prostřednictvím nákupů dluhopisů podnítit inflaci v eurozóně a obnovila ho opět v roce 2019. Na konci března 2020 tak odkoupila dluhopisy za 2,7 bil. EUR. Přibližně 300 mld. EUR by měla ECB nakoupit a dalších 750 mld. EUR přidá výše zmíněný program PEPP.

Zpráva o rozsudku poslala euro o 0,7 % níže oproti dolaru na 1,0835 EUR/USD. Výnosy dluhopisů zemí eurozóny vzrostly.

Tiskovou zprávu německého ústavního soudu k rozsudku naleznete zde.

Zdroj: Německý ústavní soud, Reuters, Bloomberg


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0472025,38180
USD22,4422423,68776
GBP28,4476030,02640
CHF25,1428026,53820
PLN5,514815,82089

Kompletní informace zde