Makroekonomický výhled pro tento týden
V týdnu budou reportována mj. data o HDP za celou eurozónu či USA. Zasedat budou centrální bankéři Fedu i ECB.
HDP v USA a eurozóně
V týdnu opět budou oči investorů upřeny na přicházející makroekonomická data, která budou nadále kvantifikovat prozatímní působení probíhající pandemie a na ní navázaných protiopatření. Při sledování (zejména tvrdých) dat je však třeba myslet na to, že tyto reporty ukazují, co se v ekonomikách dělo před několika týdny, nikoliv co se odehrává v současnosti.
Výše zmíněné samozřejmě platí i pro reporty HDP, kterých se dočkáme jak za celou eurozónu, tak i za Spojené státy. V případě USA analytici v konsensu očekávají mezikvartální pokles tempa růstu HDP na anualizované bázi (více info zde) o 4 %. Jelikož na území USA se nákaza dostala ve větším rozsahu až v pozdější fázi, výrazně strmější propad produktu lze očekávat až v reportu za druhé čtvrtletí, kde zajisté půjde o desítky procent. V eurozozóně by pak tempo růstu HDP mělo dle konsensus analytiků oslovených agenturou Bloomberg za první čtvrtletí mezikvartálně poklesnout o 3,7 %, meziročně pak o 3,4 %. I v tomto případě platí, že pokles za druhý kvartál bude výrazně prudšího rozsahu.
Další makroekonomická data
Zatímco data o HDP v USA budou zveřejněna ve středu, pro eurozónu o den později. Ve stejné dny budou také reportovány indexy měřící změnu cenové hladiny, tedy ve středu Fedem sledovaný index PCE za první čtvrtletí (pouze za duben pak ve čtvrtek), tak i pro eurozónu stěžejní CPI za měsíc duben. Dále bude ve čtvrtek zveřejněna míra nezaměstnanosti za celou eurozónu, stejně jako bude reportována v Německu. Ve stejný den bude opět bedlivě sledován report nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA (očekávání 3,5 milionů). Ve čtvrtek také budou zveřejněny data o HDP ve Španělsku, Itálii a Francii.
Zasedání FOMC Fedu a Rady guvernérů ECB
Jednu z hlavních rolí budou hrát v tomto týdnu také centrální bankéři. V polovině týdne bude zasedat federální výbor pro otevřený trh (FOMC) Fedu a ve čtvrtek pak Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Ani od jedné z centrálních bank se nečeká žádné zásadní rozhodnutí. Pozornost bude spíše soustředěna na jejich komunikaci týkající se dopadů probíhající pandemie na ekonomickou aktivitu a potenciální náznaky možných měnově-politických kroků na příštích zasedáních, budou-li situací vyžadovány.
Zdroj: Bloomberg; Reuters
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Technologický sektor žene americké akcie vzhůru, dolar posiluje
- Stavební výdaje v březnu nečekaně poklesly
- ISM index ve výrobě mírně lepší
- PMI index ve výrobě zaostal za očekáváním
- Horší data z amerického trhu práce
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
- Futures na americké akcie solidně rostou
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)