Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden

Makroekonomický výhled pro tento týden

27.4.2020 14:23

V týdnu budou reportována mj. data o HDP za celou eurozónu či USA. Zasedat budou centrální bankéři Fedu i ECB.

HDP v USA a eurozóně

V týdnu opět budou oči investorů upřeny na přicházející makroekonomická data, která budou nadále kvantifikovat prozatímní působení probíhající pandemie a na ní navázaných protiopatření. Při sledování (zejména tvrdých) dat je však třeba myslet na to, že tyto reporty ukazují, co se v ekonomikách dělo před několika týdny, nikoliv co se odehrává v současnosti.

Výše zmíněné samozřejmě platí i pro reporty HDP, kterých se dočkáme jak za celou eurozónu, tak i za Spojené státy. V případě USA analytici v konsensu očekávají mezikvartální pokles tempa růstu HDP na anualizované bázi (více info zde) o 4 %. Jelikož na území USA se nákaza dostala ve větším rozsahu až v pozdější fázi, výrazně strmější propad produktu lze očekávat až v reportu za druhé čtvrtletí, kde zajisté půjde o desítky procent. V eurozozóně by pak tempo růstu HDP mělo dle konsensus analytiků oslovených agenturou Bloomberg za první čtvrtletí mezikvartálně poklesnout o 3,7 %, meziročně pak o 3,4 %. I v tomto případě platí, že pokles za druhý kvartál bude výrazně prudšího rozsahu.

Další makroekonomická data

Zatímco data o HDP v USA budou zveřejněna ve středu, pro eurozónu o den později. Ve stejné dny budou také reportovány indexy měřící změnu cenové hladiny, tedy ve středu Fedem sledovaný index PCE za první čtvrtletí (pouze za duben pak ve čtvrtek), tak i pro eurozónu stěžejní CPI za měsíc duben. Dále bude ve čtvrtek zveřejněna míra nezaměstnanosti za celou eurozónu, stejně jako bude reportována v Německu. Ve stejný den bude opět bedlivě sledován report nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA (očekávání 3,5 milionů). Ve čtvrtek také budou zveřejněny data o HDP ve Španělsku, Itálii a Francii.

Zasedání FOMC Fedu a Rady guvernérů ECB

Jednu z hlavních rolí budou hrát v tomto týdnu také centrální bankéři. V polovině týdne bude zasedat federální výbor pro otevřený trh (FOMC) Fedu a ve čtvrtek pak Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Ani od jedné z centrálních bank se nečeká žádné zásadní rozhodnutí. Pozornost bude spíše soustředěna na jejich komunikaci týkající se dopadů probíhající pandemie na ekonomickou aktivitu a potenciální náznaky možných měnově-politických kroků na příštích zasedáních, budou-li situací vyžadovány. 

 

Zdroj: Bloomberg; Reuters


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8518726,23113
USD20,9005222,06048
GBP28,9710730,57893
CHF22,7424124,00459
PLN5,462035,76517

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X