Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Ze včerejšího jednání Evropské Rady žádný výrazný posun nepřišel

Ze včerejšího jednání Evropské Rady žádný výrazný posun nepřišel

24.4.2020 11:52

Ze včerejšího jednání Evropské Rady žádný výrazný posun nepřišel. Mezi státy EU stále nedošlo ke konsensu ohledně financování pomoci zasaženým státům. Plán na oživení ekonomik má vypracovat Evropská komise.

K výraznějšímu posunu nedošlo

Včerejší videokonference Evropské Rady nepřinesla žádné výrazné posuny v koordinaci politik navázaných na řešení současné situace. Předseda Evropské Rady Cherles Michel sice po konferenci informoval, že prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zadali Evropské komisi vypracování plánu na oživení ekonomik, avšak na konkrétnějších krocích, a to zejména s ohledem na financování, se k žádnému konsensu nedospělo.  

Mezi státy jsou nadále zásadní názorové rozdíly ohledně financování pomoci

Klíčovou debatou byla ta o plánech na podporu zasažených zemí unie, kde je stále zřejmá výrazná diskrepance mezi postoji výrazněji zasažených jižních států v čele s Itálií a Španělskem a severskými státy či Holandskem. Zatímco první by rádi dospěli k co největšímu objemu speciálního fondu na oživení a pomoc by orientovali ve smyslu přímých grantů vládám, druzí navrhují maximální možné využívání semdiletého rozpočtu a pomoc spíše formou úvěrů, aby nedošlo k navyšování společného dluhu.

Názory jednotlivých politiků

Předseda Evropské Rady po jednání na toto téma řekl, že „mezi přístupy některých států jsou zjevné rozdíly, ale lze cítit snahu o nalezení kompromisu“. Předsedkyně Evropské komise dodávala, že „mezi přímými dotacemi a úvěry je třeba nelézt rovnováhu. Německá kancléřka Angela Merkelová zřetelně podpořila vznik fondu na oživení jednotlivých zasažených států.

Evropské indexy v závěru týdne oslabují. Euro Stoxx klesá o 0,65 %, zatímco Stoxx Europe 600 odepisuje 0,45 %.


Zdroj: Reuters; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,5200827,99192
USD22,7278223,98918
GBP29,4026031,03440
CHF24,8046826,18132
PLN5,749166,06824

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X