Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > PFNonwovens oznámil plány na další rozšíření výrobních kapacit

PFNonwovens oznámil plány na další rozšíření výrobních kapacit

21.4.2020 19:38, BAAPEGAS

PFNonwovens Holding s.r.o. (dříve R2G Rohan Czech), majoritní vlastník výrobce netkaných textilií PFNonwovens a.s., v dnešní tiskové zprávě oznámil záměr investovat do rozšíření výrobních kapacit. Holding má v plánu postavit dvě výrobní linky, přičemž jedna bude situována do závodu ve Spojených státech amerických v Pensylvánii, a s druhou se počítá do znojemského výrobního závodu. Plánovaná linka v USA by měla dle vyjádření managementu Holdingu spadat pod americkou dceřinou firmu PFNonwovens US Inc. Naproti tomu česká výrobní linka by měla být investicí tuzemské dceřiné firmy PFNonwovens a.s., jež je obchodovaná na pražské burze (PFNonwovens Holding s.r.o. vlastní 88,8 %, zbylých 11,2 % pak činí free float).

Holding se prozatím vyjádřil v obecné rovině ohledně výše uvedených plánovaných investic, zatím tedy nebyly zveřejněny konkrétnější informace týkající se kapacity linek, očekávaných CAPEX či období jejich uvedení do provozu. Holding pouze uvedl, že produkce z tuzemské linky by měla být využita na výrobu roušek a dalších zdravotnických materiálů. Je patrné, že tato uvažovaná investice reaguje na aktuální situaci související s bojem proti šíření koronaviru a tedy na zvýšenou poptávku po ochranných pomůckách. Linka v USA by pak měla být zaměřena zejména na výrobu standardních i bikomponentních (technologicky vyspělých) netkaných textilií určených pro segment hygieny, část produkce však může být rovněž využita ve zdravotnictví.

Z hlediska kapitálových trhů je relevantní informací plánované rozšíření tuzemských výrobních kapacit, tedy investice, jež by měla být realizována veřejně obchodovanou společností PFNonwovens a.s. Další, konkrétnější informace o dané investici by dle vyjádření managementu mohly být zveřejněny v řádu týdnů.

PFNonwovens a.s. (dále jen PFN) se v posledních letech soustředí zejména na instalaci menších linek o roční kapacitě 10 tis. tun (jedna byla zprovozněna v ČR v průběhu roku 2017, druhá pak v polovině loňského roku v Jihoafrické republice (JAR) v rámci výstavby tamního nového závodu), technologickou novinkou pak bylo zprovoznění tuzemské semi-komerční linky o kapacitě 8 – 15 tis. tun, ke kterému došlo na konci 3Q 2019). Pro srovnání, investiční výdaje (CAPEX) na výstavbu nového závodu a linky v JAR měly dle dřívějších informací společnosti činit kolem 30 - 35 mil. EUR (poblíž 900 mil. Kč). CAPEX na instalaci samotné linky o roční kapacitě 10 tis. tun pak odhadujeme v rozmezí 15 – 20 mil. EUR (cca 400 – 540 mil. Kč). V případě, že by nová tuzemská linka měla mít obdobnou kapacitu, pak by se objem investic mohl pohybovat zhruba ve výše naznačených intencích.

PFN tak dnes nastíněnou strategií nadále potvrzuje pověst rostoucí společnosti, která dlouhodobě investuje do rozšiřování výrobních kapacit. Na druhou stranu se oznámenými novými plány zužuje prostor pro potenciální výplatu letošní dividendy, když CAPEX by se letos mohly (za předpokladu realizace investice již v tomto roce) vyšplhat až k vyšším stovkám miliónů korun, namísto námi původně uvažovaným 400 – 500 mil. Kč.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,6823327,10767
USD21,6395222,84049
GBP29,9007731,56023
CHF23,1612924,44671
PLN5,587455,89755

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X