Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Prodej Coca-Coly v dubnu meziročně poklesl o 25 %, tržby v 1Q dosáhly 8,60 mld. USD

Prodej Coca-Coly v dubnu meziročně poklesl o 25 %, tržby v 1Q dosáhly 8,60 mld. USD

21.4.2020 15:20, KO

Coca-Cola v prvním čtvrtletí dosáhla upraveného zisku na akcii ve výši 51 centů a tržeb na úrovni 8,60 mld. USD. Firma v březnu stáhla výhled na fiskální rok 2020. Společnost zároveň uvedla, že světový prodej Coca-Coly od začátku dubna poklesl o 25 %.

 

Silný start čtvrtletí

Uzavírání kin, restaurací a sportovních areálů se projevilo ve výsledcích Coca-Coly za uplynulé čtvrtletí a již se přenáší i do toho následujícího. Prodej Coca-Coly meziročně poklesl o 25 % od začátku měsíce dubna.

„Jaký bude celkový dopad na druhé čtvrtletí a fiskální rok 2020 je zatím velmi nejasné. Bude to záležet zejména na délce dnešního zvláštního stavu a zlepšení makroekonomického prostředí,“ Coca-Cola uvedla. Nicméně, dopad na druhé čtvrtletí bude kritický.

Komentář Coca-Coly přišel společně s jejími výsledky za první tři měsíce letošního fiskálního roku.

Meziroční nárůst čistého zisku

Upravený zisk na akcii v prvním čtvrtletí dosáhl 51 centů a tržby dosáhly 8,60 mld. USD.

Čistý zisk v prvních třech měsících dosáhl 2,78 mld. USD (64 centů na akcii), oproti 1,68 mld. USD (39 centům na akcii) v loňském roce toho stejného měsíce.

Coca-Cola uvedla, že do nového roku vstoupila velkým krokem vpřed po tom, co vykázala silné výsledky za rok 2019. Prodej Coca-Coly v prvních dvou měsících (leden, únor) meziročně vzrostl o 3 % (bez Číny – z důvodu COVID-19).

Stručný komentář k výsledkům za první čtvrtletí; zdroj: YouTube - CNBC

Coca-Cola zaznamenala zvýšenou poptávkou po jejich nápojích ze strany potravinových řetězců a některých online potravinových obchodů s tím, jak je masivní počet lidí nucen zůstat doma. Pro Coca-Colu je typické, že přibližně polovina jejich tržeb pochází od zákazníků, kteří si svůj nápoj vychutnají v pohodlí domova.

Výsledky dle geografického rozdělení a segmentu

V Latinské Americe a Evropě, Středním Východě a Africe byl prodej meziročně bezezměny z důvodu pandemie. Asie, kterou potkal virus jako první, zaznamenala meziroční pokles prodeje Coca-Coly o 7 %. V Severní Americe byl zaznamenán meziroční nárůst.

Prodej vody a sportovních nápojů meziročně vzrostl o 2 % a jako jediný tento segment vykázal meziroční nárůst v Asii.

Prodej nealkoholických nápojů meziročně poklesl o 2 %. Džusy a nápoje založené na rostlinném základu včetně čaje a kávy zaznamenaly meziroční pokles o 6 %.

Coca-Cola uvedla, že nyní je téměř nemožné prognózovat výsledky na letošní rok z důvodu velké nejistoty způsobené pandemii. Podnik tak stáhnul svůj výhled na letošní rok v měsíci březnu. Původně společnost prognózovala, že organické tržby meziročně vzrostou o 5 % a upravený zisk na akcii meziročně vzroste o 7 % na 2,25 USD.

Firma zároveň uvedla, že momentálně silný dolar se negativně projeví na jejich výsledcích během druhého čtvrtletí. Tržby by tak z důvodu kurzových změň mohly být nižší až o 4–5 %.

„V minulosti jsme již jako společnost čelili velkým výzvám a věřím, že jsme na současnou situaci velmi dobře připraveni, a nakonec z ní vyjdeme ještě silnější,“ uvedl výkonný ředitel Coca-Coly James Quincey.

Akcie Coca-Coly v předobchodní fázi oslabují o 1,14 % na 46,00 USD.

Zdroj: Coca-Cola, CNBC, YouTube


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9662026,35180
USD20,5536521,69435
GBP28,7083630,30164
CHF22,7886324,05337
PLN5,479545,78366

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X