Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Benda z ČNB nevylučuje další snižování sazeb; pro oslabení kurzu by v současné situaci nehlasoval

Benda z ČNB nevylučuje další snižování sazeb; pro oslabení kurzu by v současné situaci nehlasoval

15.4.2020 09:36

Vojtěch Benda v dnešním rozhovoru pro E15 hovořil o současné situaci a zejména roli ČNB v ní.

Možnost dalšího snížení úrokových sazeb

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda v dnešním rozhovoru deník E15 připustil, že další snižování úrokových sazeb ze strany centrální banky nelze vyloučit. Zároveň však dodal, že je třeba si uvědomit, že snížení úrokových sazeb nemusí mít v této situaci okamžitý dopad na ekonomiku ani na bankovní sektor. Posléze Benda upozornil, že technicky může ČNB jít se sazbami na nulu. Jejich snížení do záporného teritoria považuje za velmi nepravděpodobné.

Benda v rozhovoru několikrát zopakoval, že veškeré modelové predikce jsou za současného stavu světa zatíženy velkou mírou nejistoty. Podle něho je v současné chvíli důležité klást větší důraz na finanční stabilitu, spíše než řešit jemné ladění měnové politiky.

Různé scénáře

Centrální bankéř řekl, že v současné chvíli lze pracovat se dvěma možnými stavy světa. Podaří-li se pandemii udržet pod kontrolou a budou tak moci být zrušeny některá opatření přijatá v reakci na šíření COVID-19, lze počítat prudkým propadem ve druhém kvartále a s následným oživení ve druhé polovině roku. Ke zlepšení situace by však muselo dojít také v zahraničí, kde je třeba, aby se projevilo na zahraniční poptávce, na níž je česká ekonomika relativně silně citlivá. Za takové situace by celoroční propad HDP podle Bendy činil 5 % až 10 %. Ani v tomto optimistickém scénáři však dle něho nelze očekávat „překotný návrat“ a 5-6% tempo růstu HDP. Pokud by se však situace v polovině roku nezačala signifikantně zlepšovat, pak hrozí fatální narušení dodavatelsko-výrobních řetězců v mezinárodním obchodě, což by vedlo k delší recesi.

Pro oslabení směnného kurzu by Benda nehlasoval

V případě nutnosti dopadnutí nominálních úrokových sazeb na dolní nulovou hranici Benda hovořil také o případných dalších možnostech uvolňování měnových podmínek v ekonomice. Oslabení měnového kurzu za současné chvíle nevnímá jako vhodný nástroj. V rozhovoru se spíše kloní k možnosti určité formy programu nákupu aktiv.

Další témata

Vyjma výše zmíněných témat se centrální bankéř v rozhovoru věnuje také komunikaci s ministerstvem financí či bankami při implementaci splátkového moratoria, kondici nemovitostního trhu ad. Kompletní rozhovor je k dispozici zde.

 

Zdroj: ČNB; E15


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,3242726,72973
USD21,2551822,43482
GBP29,2172430,83876
CHF23,0401524,31885
PLN5,592225,90258

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X