Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Země G20 budou jednat o stabilizaci cen ropy

Země G20 budou jednat o stabilizaci cen ropy

7.4.2020 11:00

Zástupci ropného průmyslu zemí G20 uskuteční setkání za účelem současné ropné krize. Toto setkání bude první svého druhu a mělo by vést k najíti způsobu, jak se vyrovnat s propadem poptávky. Ropa v posledních dnech výrazně posílila, a to zejména na pozitivní vyhlídky ohledně snížení těžby, ke kterému by mohlo dojít v následujících týdnech.

Zástupci ropného průmyslu zemí G20 se chystají uskutečnit krizové setkání během tohoto týdne. To se uskuteční na popud Saudské Arábie a Mezinárodní energetické agentury (IEA), jež se snaží podpořit ropný průmysl zdecimovaný koronavirovou pandemii.

V sázce jsou miliony pracovních míst a stabilita globální ekonomiky, uvedl šéf IEA. Na programu dne je tak najít cestu, jak ochránit energetrické trhy během krize.

Setkání G20 z důvodu otázek energetiky by představovalo první svého druhu.

Na trhu je momentálně velký převis nabídky nad poptávkou a situace se dostává do bodu, kdy by mohla mít značné dopady na globální ekonomiku a miliony zaměstnanců pracujících v ropném a plynovém průmyslu. Vzhledem k poslání G20, kterým je zajištění finanční a ekonomická stability globálních trhů, tak je otázka energetiky plně s jejich cíli.

Poptávka po robě poklesla o více než čtvrtinu s tím, jak se zastavila letecká doprava a utlumil cestovní ruch. To je jedna z příčin propadů na ropných trzích. V minulém týdnu se ropa Brent obchodovala při 20 USD za barel a momentálně se v pozitivistickém duchu a naději brzkého zotavení cen obchoduje nad 30 USD.

Americký prezident Donald Trump již vyzval Saúdskou Arábii a Rusko, aby společně našli cestu, jak snížit ropu alespoň o 10 mil. barelů denně. Zároveň je požádal o ukončení cenových válek po tom, co se obě země nedokázali dohodnout na reakci výpadu poptávky. Obě země, které dříve spolupracovaly v rámci uskupení OPEC+, se chystají sejít tento týden ve čtvrtek.

Saudská Arábie i Rusko trvají na tom, že ostatní státy včetně USA také musí snížit objem těžby. Saudská Arábie, největší těžař OPECu a zároveň držitel rotujícího předsednictví G20 se nedávno dostal pod tlak ze strany Washingtonu. Prudký pokles cen ohrožuje budoucnost amerického břidlicového průmyslu a Donald Trump pohrozil uvalením cel na saudskou ropu v případě, že nesníží její těžbu.

Zdroj: The Financial Times


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,5283528,00065
USD22,5414923,79251
GBP29,1666430,78536
CHF24,7638226,13818
PLN5,791396,11281

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X