Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima
Saudská Arábie signalizovala, že v cenové válce s Ruskem nepovolí a uvedla, že navzdory tlaku Spojených států na obě strany vyjednávání mezi Arábii a Ruskem zatím nijak nepokračovalo. Ropná válka, která odstartovala selháním o snížení těžby ropy na začátku měsíce března, tak dále pokračuje.
Ceny ropy spadly na svá sedmnáctiletá minima, když poptávka po ropě rapidně poklesla během současné pandemie a Saudská Arábie a Rusko se nedohodly na snížení těžby na začátku měsíce března.
Ropa Brent během pondělního rána poklesla na 23,03 USD za barel, což je nejnižší hladina od 15. listopadu roku 2002. Ropa WTI se dostala dokonce pod 20 USD za barel na 19,90 USD, to je nejnižší cena od 20 března, kdy její cena poklesla až na 19,50 USD.
Ani jedna strana ze svých požadavků zatím nehodlá odstoupit a válka tak i nadále pokračuje.
Na začátku měsíce března se členové OPEC a tzv. non-OPEC členové (OPEC+) nedokázali dohodnout na výši snížení těžby ropy.
Toto selhání ve vyjednávání vedlo k současné cenové válce. OPEC požadoval další snížení produkce o 1,5 miliónu barelů denně s účinností od dubna a platností do konce letošního roku, nicméně Rusko takový návrh odmítlo.
Saudská Arábie naznačila, že se začátkem dubna zaplaví ropný trh tou svojí za obzvlášť nízké ceny.
Zdroj: CNBC
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Výrobce zařízení pro výrobu polovodičů Applied Materials zveřejnil výsledky i výhled nad odhady
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,33
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-7,51 %), měď (-4 %) a ropa (+3,46 %)
- ČR: Běžný účet platební bilance v březnu na 5,9 mld. Kč při očekávání 16,15 mld. Kč
- Nu Holdings vykázala v 1Q růst výnosů o 53 % na téměř 5 mld. USD, avšak mírně pod odhady analytiků
- Kofola: Představenstvo navrhne valné hromadě dividendu ve výši 21 Kč
- Frankfurtská burza otevírá páteční seanci poklesem
- Pražská burza otevírá v kladných hodnotách
- Akciový výhled
- Erste: BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu ze 105 EUR na 110 EUR se stávajícím doporučením





