Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Evropská komise představila koordinovaný plán na boj s ekonomickými dopady koronaviru

Evropská komise představila koordinovaný plán na boj s ekonomickými dopady koronaviru

13.3.2020 17:50

Evropská komise dnes představila plán na boj s ekonomickými dopady koronaviru. Evropské státy se budou mimo jiné moci více zadlužit a snadněji poskytovat podporu podnikům.

„Učiníme, co bude nutné, abychom podpořili Evropany a evropskou ekonomiku,“ řekla předsedkyně Komise Ursula von Der Leyen.

Plán zahrnuje následující kroky shrnuté agenturou Bloomberg (překlad vlastní):

  • Jakákoliv opatření států tlumící ekonomické následky koronaviru se nebudou počítat do hodnocení Evropské komise, jak státy dodržují její pravidla v oblasti deficitů [státních rozpočtů].
  • Komise uvolní pravidla pro vládní pomoci společnostem, přislibuje zrychlení schvalovacího procesu pro dotování mezd, daní a kompenzací firmám. Poskytne také likviditu malým společnostem a případně i bankám.
  • Komise nemůže vyloučit, že „banky jinak v perfektní kondici“ nebudou potřebovat státní pomoc kvůli současné krizi. Státy by tak mohly pomoci bankovním domům a vyhnout se pravidlům bail-in a restrukturalizace, aniž by se tyto kroky dotknuly investorů.
  • Blok přijde s koronavirovým investičním fondem ve výši 37 mld. EUR. Budou do něj vloženy prostředky z rozpočtových rezerv, které byly původně určeny na pomoc chudším regionům, a budou moci být využity ihned potřebným sektorům.
  • Investiční fond EU může být využit pro garanci půjček za až 8 mld. EUR pro 100 tis. malých a středních podniků. Dotčené společnosti budou moci odložit splátky existujících úvěrů.
  • Komise je připravena využít tzv. únikové doložky v případě vážného poklesu v regionu. To by umožnilo více expanzivní fiskální politiku v rámci bloku jako celku.
  • S cílem tlumit dopady na pracovníky a pomoci uchovat pracovní místa, komise bude propagovat zkrácené úvazky, a programy v oblasti zvyšování kvalifikace a rekvalifikace. Urychlí legislativní návrh na celoevropskou podporu v nezaměstnanosti.
  • Komise doporučila, aby aerolinky od 1. března alespoň do 30. června byly dočasně vyvázány z povinnosti využívat alespoň 80 % kapacity jejich slotů na vzlety a přistání. V případě jejího neplnění alespoň z 80 % by totiž o své sloty mohly příští rok přijít. Návrh vyžaduje schválení národních parlamentů členských zemí EU a parlamentu EU. Dle potřeby by mohl být prodloužen i dále.

Tisková zpráva Evropské komise v angličtině zde.

Zdroj: Evropská komise, Bloomberg


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,4682726,88173
USD21,0776122,24739
GBP29,4069731,03903
CHF23,1729624,45904
PLN5,636195,94901

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X