Zástupci ECB se vyjadřovali k šíření koronaviru a připravenosti měnové politiky reagovat
Tři zástupci ECB se včera vyjadřovali k šíření koronaviru a připravenosti měnové politiky potenciálně reagovat, bude-li to třeba.
Komentáře tří zástupců ECB
Tři zástupci Evropské centrální banky (ECB) včera v médiích hovořili o potenciální reakci měnové politiky na šíření nového koronaviru. Shodovali se v tom, že banka situaci bedlivě monitoruje a je připravena reagovat, pokud bude potřeba. Zároveň však jeden z nich zdůrazňoval potřebu „chladných hlav“, čímž dává najevo, že okamžitou reakci nepovažuje za nutnou. Bankéři se tak významně lišili v tom, na kolik vnímají šíření viru pouze jako nabídkový šok, či taktéž jako šok do agregátní poptávky. Z toho pak plyne i rozdílné vnímání ohledně toho, jak moc může, či nemůže pomoci měnová politika.
Luis de Guindos
Mezi tři výše zmíněné patřil Luis de Guindos, viceguvernér ECB, který hovořil o nejistotě, kterou na globální vývoj, a tedy i vývoj v eurozóně vlévá šíření nového viru. Efekty jdou podle Guindose jak přes nabídkové, tak i poptávkové kanály. Posléze dodal, že ECB bude pečlivě sledovat přicházející data a je připravena jednat tak, aby udržela inflaci konvergovat k cíli.
François Villeroy de Galhau
Druhým z hovořících centrálních bankéřů byl guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau, který byl podle očekávání o poznání zdrženlivější než Guindos. Právě jemu patří slova o „chladných hlavách“, přičemž dodal, že ECB situaci sleduje, zůstane však klidná a přiměřená v reakcích. Villeroy vnímá prozatimní působení koronaviru zejména přes nabídkovou stranu, kdy podle něho je poptávkový efekt limitován na určité sektory, avšak zatím se nerozšířil do zpomalení spotřebitelské aktivity.
Christine Lagarde
Třetím centrálním bankéřem pak nebyl nikdo jiný než prezidentka ECB Christine Lagarde, která hovořila o připravenosti banky jednat vhodně a případně použít určitá „cílená opatření“, jež by měla pomoci entitám zasaženým současnými problémy spojenými s koronavirem.
Typ šoku
Výše zmíněná diskrepance mezi vnímáním šíření koronaviru jakožto ryze nabídkového šoku, či šoku jak nabídkového, tak i poptávkového, není mezi ekonomy výjimkou. Debaty na toto téma probíhají v mnoha diskuzích.
Rada guvernérů ECB bude zasedat v příštím týdnu.
Zdroj: The Financial Times; ECB
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii