Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden

Makroekonomický výhled pro tento týden

2.3.2020 19:59

V týdnu budou investoři sledovat, zda dojde k dalším výrokům centrálních bankéřů směrem k potenciálním reakcím měnové politiky z titulu efektů šíření nového koronaviru. V pátek budou zveřejněna data z trhu práce v USA. V ČR bude v úterý sledován report HDP, v EMU CPI. Ve stejný den čekají čtrnáct států v USA demokratické primárky. ve středu se ve Vídni sejdou zástupci kartelu OPEC.

Centrální banky a koronavirus

V tomto týdnu nás nečeká žádné zasedání významné centrální banky. To však neznamená, že centrální bankéři budou mimo pozornost médií, když budou nadále bedlivě sledovány jakékoli jejich výroky týkající se potenciálních reakcí měnové politiky z titulu šíření nového koronaviru. Již v závěru minulého týdne předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell ujistil v tiskovém prohlášení zveřejněném na webových stránkách americké centrální banky, že Fed situaci monitoruje a je připraven jednat, bude-li si to situace žádat. Powella následoval jeho kolega z Bank of Japan (BOJ), který zveřejnil prohlášení v němž uvádí, „že bude usilovat o poskytování dostatečné likvidity a zajištění stability na finančních trzích prostřednictvím vhodných tržních operací a nákupů aktiv.“ Tato slova posléze BOJ taktéž potvrdila zvýšeným nákupem dluhopisů i akcií.

Demokratické primárky či jednání kartelu OPEC

Mimo centrální bankéře bude svět v týdnu sledovat taktéž úterní primárky Demokratické strany, a to hned ve čtrnácti státech. Ve čtvrtek se setkají zástupci ropného kartelu OPEC, kteří chtějí vyjednávat o současné situaci na trhu s ropou, kterou také ovlivňuje šíření koronaviru. Saúdská Arábie nadále usiluje o výraznější snížení těžby ropy.

Data z trhu práce v USA

V pátek bude zveřejněn report z trhu práce v USA. Očekává se, že americká ekonomika v únoru vygenerovala zhruba 190 tisíc nových pracovních pozic, tedy o 35 tisíc méně oproti lednu. Tempo růstu průměrné mzdy by mělo činit 3,0 %, v lednu bylo o 10 bazických bodů vyšší.

HDP v ČR či CPI v EMU; OECD snížila výhled globálního růstu

Nejzajímavějším makroekonomickým reportem v České republice bude úterní HDP, v eurozóně se v tentýž den zveřejní data o CPI.

Dnes byl zveřejněn nový výhled OECD, v němž došlo ke snížení projektovaného tempa růstu globálního HDP o 50 bazických bodů na 2,4 %.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,4867626,90124
USD21,3349722,51903
GBP28,4977130,07929
CHF23,5684924,87651
PLN5,681055,99635

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X