Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed a Bank of England

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed a Bank of England

27.1.2020 16:10

V tomto týdnu budou zasedat FOMC Fedu a bankovní rada BoE. V pátek VB opustí EU. V USA bude zveřejněn report o HDP či jádrovém PCE. V eurozóně HDP a CPI.

Guvernér BoE M. Carney; Zdroj: BoE

Zasedání FOMC Fedu

Nejzajímavější makroekonomickou událostí tohoto týdne bude zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) Fedu, od něhož se očekává, že ve středu ponechá cílové pásmo pro mezibankovní sazbu federal funds rate na stávající úrovni 1,50 % - 1,75 %.

Od americké centrální banky se očekává, že nedojde k žádným výrazným změnám ani v komunikaci ve formě zveřejněného prohlášení po měnově-politickém zasedání či na tiskové konferenci předsedy Rady guvernérů J. Powella. Nejzajímavější tak bude pravděpodobně sledovat věty týkající se dodávané likvidity na mezibankovní trh, pokud k nějakým dodatečným informacím tedy dojde.

Zasedání bankovní rady BoE

V týdnu bude zasedat také bankovní rada Bank of England (BoE), přičemž se bude jednat o poslední měnově-politické zasedání před březnovým odchodem guvernéra Marka Carneyho. Sám guvernér se již dříve v tomto měsíci nechal slyšet, že BoE by měla odložit zvyšování úrokových sazeb dokud míra inflace výrazněji nepřestřelí inflační cíl jakožto signál robustní kondice ekonomiky.

V pátek VB vystoupí z EU

Velká Británie v pátek po více než třech letech od referenda vystoupí z Evropské unie. Odchodem tak vstoupí v platnost 11 měsíců trvající přechodné období, během něhož by mj. měly veškeré regulatorní podmínky pro obchodování s cennými papíry zůstat nezměněny.

Makroekonomická data

Z makroekonomických dat bude bedlivě sledován čtvrteční report HDP ve Spojených státech. Analytici oslovená agenturou Bloomberg v konsensu očekávají, že americká ekonomika ve čtvrtém kvartále meziročně vzrostla o 2,1 %. Spolu s daty o HDP bude ve stejný den zveřejněn kvartální index spotřebitelské inflace - index jádrových výdajů na osobní spotřebu (jádrový PCE), který je cílován americkou centrální bankou. Očekává se, že jádrový PCE v posledním čtvrtletí roku vzrostl o 1,6 %. Jádrový PCE za prosinec pak bude zveřejněn v pátek. 

Ve čtvrtek se investoři dočkají CPI v Německu, v pátek pak budou zveřejněny data o HDP a CPI pro celou eurozónu.

Kvartální tempo růstu HDP v USA od 1Q 06 do 3Q 19; Zdroj: data dle Bloomberg

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,5259227,99808
USD22,4218123,66619
GBP29,2308630,85314
CHF24,7302526,10275
PLN5,780306,10110

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X