ČEZ loni vyrobil z jaderných elektráren 30,2 TWh elektřiny, což znamená mírný meziroční růst o 1 %
ČEZ dnes zveřejnil statistiky ohledně své výroby z jaderných elektráren za rok 2019. Objem produkce činil 30,2 TWh a ve srovnání s rokem 2018 tak byl zaznamenán mírný 1% růst. To je v souladu s naším posledním podzimním odhadem a téměř v souladu s predikcí ČEZu, která byla v listopadu posazena na hladinu 30,4 TWh. Mírného meziročního růstu dosáhly jak Temelín, tak Dukovany. Konkrétně, jaderná elektrárna Dukovany navýšila výrobu z předloňských 14,25 TWh na 14,48 TWh a Temelín zaznamenal nepatrný růst z úrovně 15,66 TWh na 15,76 TWh. To znamená, že ve 4Q 2019 dosáhla výroba z jádra meziročního růstu o 5,7 % na 8,65 TWh. Produkce z jádra tak bude patřit vedle rostoucích cen silové elektřiny k nejvýraznějším pozitivním faktorům ovlivňující výsledky za poslední kvartál loňského roku s námi odhadovaným dopadem do EBITDA kolem 0,3 – 0,4 mld. Kč a měla by přispět k tomu, že provozní výsledek by se měl pohybovat dle našich předběžných odhadů v blízkosti 13 mld. Kč (posun z úrovně 10,7 mld. Kč vykázaných ve 4Q 2018).
Z celkového pohledu je však třeba poznamenat, že loňská produkce z jaderných elektráren zaostala za původními odhady ČEZu z kraje loňského roku posazené na hladinu 31,2 TWh i za naší predikcí, jenž počítala alespoň s úrovní 30,5 TWh (30,5 – 30,7 TWh). Neplánované problémy s druhým dukovanským blokem, které se nakonec protáhly na téměř tři měsíce, však v průběhu roku postupně korigovaly prognózy až na výše zmíněných 30,4 TWh.
Pro letošní rok očekáváme, že ČEZ znovu bude mít ambici vyrobit z jádra alespoň 31 TWh, což by dle našich odhadů mělo přinést do EBITDA cca 0,7 mld. Kč. Potenciál však vidíme i k úrovni 31,5 TWh, ve svých strategiích pak ČEZ hovoří i o hladině přesahující 31,5 TWh (tzn. interval 31,5 – 32 TWh). Pokud se podíváme do dřívějších let, tak např. pro rok 2015 ČEZ prognózoval objem produkce ve výši 31,7 TWh. Potenciál k dalšímu poměrně slušnému zlepšení tedy rozhodně existuje, oproti aktuálnímu stavu to pak indikuje pozitivní efekt do EBITDA v rozmezí 1 – 1,5 mld. Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snížil cílovou cenu na 962,5 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ podepsal s Rolls-Royce SMR dohodu o přípravných pracích na zavedení SMR v ČR
- Pražská burza na začátku týdne nepatrně oslabuje, Fio banka zveřejnila novou analýzu na akcie ČEZ
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
Nejnovější:
- Index DAX na konci týdne zavírá se ztrátou
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- WAG: Citi zvýšila cílovou cenu na 1,02 GBP a ponechala doporučení na stupni „buy“
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Akcie v zámoří rostou, reportovaly Intel, Charter Communications a Deckers Outdoor
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu dle předběžných dat poklesly o 9,3 %
- Moneta: Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu na 136 Kč při stálém doporučení na stupni "neutral"
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,24 %), stříbro (-0,79 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,54