Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ nevyužil opci na odvolání prodeje elektrárny Počerady (+komentář analytika)

ČEZ nevyužil opci na odvolání prodeje elektrárny Počerady (+komentář analytika)

2.1.2020 10:14, BAACEZ

ČEZ nevyužil opci na odvolání prodeje elektrárny Počerady, jež byla platná do konce roku 2019. K 2. lednu 2024 se tak novým majitelem elektrárny stane skupina Sev.en Energy (dříve Czech Coal).

Elektrárna Počerady; Zdroj: ČEZ

Polostátní společnost ČEZ nevyužila opci na odvolání prodeje elektrárny Počerady, která byla platná do konce roku 2019. Novým majitelem elektrárny se tak na základě smlouvy z roku 2013 stane k datu 2. ledna 2024 skupina Pavla Tykače Sev.en Energy. Za prodej elektrárny získá ČEZ 2 miliardy Kč. Polostátní skupina komentuje nevyužití opce v návaznosti na „další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku.“

„Nevyužití opce není žádným překvapením a vnímáme tuto zprávu jako neutrální. ČEZ již delší dobu dával najevo, že nebude mít zájem uhelnou elektrárnu Počerady dlouhodobě provozovat. Dlouhodobou strategií ČEZu ohledně uhelné energetiky je totiž provozovat zejména své pánevní komplexně zmodernizované (nové) elektrárny jako jsou Prunéřov, Tušimice a Ledvice, jejichž provoz se i přes rostoucí ceny emisních povolenek vyplácí. Tyto tři uhelné zdroje jsou totiž napájeny vlastním uhlím ze Severočeských dolů, což je vedle jejich vysoké účinnosti hlavní faktor, proč jsou stále schopny realizovat slušnou hrubou marži a celkově tak významněji přispívat do celkového hospodaření společnosti. To však již není případ Počerad, jejichž provozní ziskovost se v posledních letech pohybuje kolem nuly. Navíc jde o zastaralou elektrárnu, jejíž dlouhodobý provoz by s ohledem na plnění emisních limitů vyžadoval nutnost v příští dekádě investovat cca nižší desítky miliard korun do komplexní modernizace (neboli de facto do výstavby zcela nového uhelného zdroje), což by pro ČEZ bylo podle našeho názoru, v kontextu vyšších cen emisních povolenek a nutnosti kupovat uhlí od externího dodavatele, stěží ekonomicky návratné,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.  

 

Zdroj: Reuters


František Mašek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0129126,40109
USD21,1802622,35574
GBP29,2707530,89525
CHF23,1325824,41642
PLN5,446175,74843

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X