Ekonomický růst v další dekádě bude poloviční, prognózuje EIU
Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svoji prognózu růstu globální ekonomiky pro rok 2019 na 3 %, což je nejnižší úroveň od finanční krize v 2008/9. Za své si především vzaly obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
Simon Baptist, hlavní ekonom EIU (výzkumná a analytická divize skupiny The Economist (sesterská společnost zpravodajství The Economist)) řekl, že znaky růstu hospodářství se za poslední roky změnily a růst sám o sobě v další dekádě již nelze považovat za samozřejmost.
S odkazem na slova Simona Baptisty bude globální ekonomický růst v další dekádě poloviční.
Globální ekonomika již ukazuje známky zpomalení a dle hlavního ekonoma společnosti EIU již nelze samotný růst brát jako samozřejmost během dalšího desetiletí.
Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svoji prognózu globálního ekonomického růstu pro rok 2019 na 3 %, což představuje nejnižší odhady od roku finanční krize na přelomu 2008/9. Důvodem je zejména napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které v poslední době výrazně hýbe světovým hospodářstvím.
Během uplynulých deseti let skončilo na konci desetiletí několik států s nižším reálným HDP než na začátku dekády. Mezi takové státy se řadí například Řecko, Írán nebo Libye, zatímco reálný hospodářský růst na Ukrajině a v Itálii byl bez větších změn. Baptist také uvedl, že světová ekonomika si bude muset také navyknout na zpomalující růst v Číně.
„Očekávám, že růst bude oproti původnímu desetiletí přibližně poloviční. Mezi nejrychleji rostoucí země bude patřit Afrika (bez Nigérie) a jižní a jihovýchodní Asie, včetně Bangladéše, Keni a Filipín,“ uvedl.
Země s nejrychleji stárnoucí a klesající populací, jako je Japonsko, Itálie a Portugalsko, můžou očekávat ekonomický růst blízký nule, zatímco stárnutí napříč ekonomikami pravděpodobně způsobí jisté problémy, mezi nimiž bude největší stále větší potřeba zdravotní péče na rozvojových trzích jako je Čína, Rusko a Thajsko.
Další trend, který Baptist predikuje, je pokračující politická nestabilita.
Zdroj: CNBC
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Technologický sektor táhl americké akcie vzhůru
- Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
- ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
- Frankfurtská burza mírně vzrostla, akcie Bayer korigovaly prvotní zisky
- Pražská burza mírně klesla
- Americké akcie posilují, akcie UnitedHealth oslabují o 14 % po změně vedení a pozastavení výhledu
- Americké futures kontrakty oscilují kolem nuly
- USA: Index CPI v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 % při očekávání růstu o 2,4 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,8 %), pšenice (-1,65 %), měď (+1,2 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,94