Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Fed ponechal sazby beze změny a signalizoval stabilitu sazeb na horizontu celého příštího roku

Fed ponechal sazby beze změny a signalizoval stabilitu sazeb na horizontu celého příštího roku

12.12.2019 09:43

Fed včera dle očekávání ponechal sazby na stávající úrovni. Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell následně na tiskové konferenci signalizoval stabilitu sazeb na horizontu celého příštího roku. Tu ukazují také dot-plots členů FOMC.

 Ilustrativní foto: Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell

Sazby beze změny, a to na horizontu celého roku 2020

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) včera ponechal mezibankovní sazbu federal funds rate na stávající úrovni 1,50 - 1,75 %, což se napříč trhem očekávalo. Zajímavější tak byla spíše tisková konference předsedy Rady guvernérů Jaye Powella. Ten signalizoval, že Fed v současné chvíli očekává stabilitu úrokových sazeb na celém horizontu příštího roku (totéž ukazují tzv. dot-plots členů FOMC znázorňující očekávání o měnové politice za předpokladu preferovaného vývoje).

Situace na americkém trhu práce

Powell během 50 minut trvající tiskové konference hovořil mj. o vnímání (ne)napjatého trhu práce. I přesto, že se míra nezaměstnanosti nachází na 3,5 %, což je hluboko pod odhadem přirozené míry nezaměstnanosti např. od st. louiského Fedu, dynamika míry inflace zůstává nadále relativně slabá. Nejvyšší představitel americké centrální banky tak připouští, že odhady Fedu o plné zaměstnanosti mohou být nepřesné. Ačkoliv se míra nezaměstnanosti nachází na 3,5 %, na trhu práce podle něho nadále existuje prostor pro zlepšení, přičemž riziko plynoucí ze snahy nadále napínat trh práce akomodativní měnovou politikou je dle Powella malé.

Časová řada míry nez. a odhadu přir. míry nez.; Zdroj: data Bloomberg a St. Louis Fed

Míra inflace a inflační očekávání

Předseda znovu zopakoval již na minulých zasedáních vyřčená slova o tom, že před růstem sazeb bude Fed chtít vidět signifikantní a perzistentní růst míry inflace. Vyjádřil také nespokojenost s úrovní současných inflačních očekávání.

Potenciální změny

Zároveň Powell poodhalil, že v tomto roce probíhajícím zhodnocení současného režimu a způsobu fungování měnové politiky se potenciálních výrazných změn nedočkáme. Zároveň však nevyloučil, že k něčemu takovému může dojít při příštím přehodnocování.

Pozn.: Záznam včerejší tiskové konference J. Powella; Zdroj: CNBC

Zdroj: Bloomberg; Fed


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0129126,40109
USD21,1802622,35574
GBP29,2707530,89525
CHF23,1325824,41642
PLN5,446175,74843

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X