Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Moneta získala exkluzivitu pro vyjednávání o akvizici českých aktiv Wüstenrot (+ komentář analytika)

Moneta získala exkluzivitu pro vyjednávání o akvizici českých aktiv Wüstenrot (+ komentář analytika)

2.12.2019 12:00, BAAGECBA

Moneta Money Bank dnes po uzavření trhu oznámila získání exkluzivity pro vyjednávání o akvizici Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Případná akvizice by neměla ovlivnit návrh dividendy.

Předpokladem dokončení akvizice je realizace hloubkové kontroly a vyjednání kupní smlouvy Záměrem společnosti MONETA je podepsat kupní smlouvu do konce roku 2019. Vypořádání transakce je plánováno na 1. dubna 2020 nebo co nejdříve poté. Před vypořádáním transakce musí Moneta získat regulatorní souhlasy ČNB a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Plánovaná akvizice bude financována z přebytku kapitálu a z volné likvidity. Transakce nebude vyžadovat navýšení kapitálu, a proto nedojde k naředění podílů akcionářů společnosti MONETA. Neméně důležité je, že MONETA navrhne výplatu dividendy za rok 2019, jak bylo dříve komunikováno,“ uvádí Moneta.

Její generální ředitel Tomáš Spurný dříve uvedl, že banka plánuje za letošní rok vyplatit alespoň 6,65 Kč, z toho 3,3 Kč vyplatí v prosinci jako pololetní dividendu.

Díky plánované akvizici MONETA zvětší svou klientskou základnu o přibližně 400 000 klientů, což by mělo vést k nárustu retailových vkladů o přibližně 45 %, respektive o 53 miliard Kč. Tím MONETA zvýší svůj podíl na trhu retailových klientských vkladů ze stávajících 5 % na 8 %. MONETA dále zdvojnásobí své hypoteční portfolio a tím i navýší podíl na trhu hypotečních úvěrů ze 3 % na 6 %. Zároveň plánovaná akvizice přinese 13 miliard Kč retailových úvěrů ze stavebního spoření a díky tomu MONETA navýší své portfolio spotřebitelských úvěrů ze stávajících 40 miliard Kč na 53 miliard Kč.

Z finančního hlediska se očekává, že plánovaná akvizice posílí ziskovost společnosti MONETA o 15 % ročně a navýší provozní výnosy o minimálně 10 % ročně. Akvizice také umožní společnosti MONETA dosáhnout významných nákladových úspor ze synergií. Tyto synergie představují odhadem 6 % ze stávajících nákladů společnosti MONETA. Vedení společnosti zároveň věří, že plánovaná akvizice zlepší celkový rizikový profil společnosti díky dobrému rizikovému profilu nabytých aktiv. Akvizice by neměla generovat goodwill, ale naopak by měla vést k vykázání mimořádného zisku v roce jejího vypořádání. Vedení společnosti věří, že akvizice zapadá do dlouhodobé strategie růstu společnosti MONETA v retailovém bankovnictví a zároveň povede v krátkodobém i střednědobém horizontu ke zvýšení zisku i dividendy na akcii,“ uvádí dále Moneta.

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) dnes před oznámením zprávy uzavřely o 3,2 % níže na 77 Kč. Na pražské burze se obchodovaly první den bez nároku na výše zmíněnou pololetní dividendu.

Komentář analytika (Michal Křikava): 

Ze strategického pohledu dává představený akviziční záměr Monety smysl. Moneta významně posílí svou tržní pozici v úvěrovém segmentu hypoték a spotřebitelských úvěrů. Na hypotečním trhu získá Moneta postavení v souladu s vytčenou střednědobou strategií (cíl 5% tržní podíl) a na poli spotřebitelských úvěrů (velikost trhu cca 250 mld. Kč) posílí akvizice tržní podíl Monety na více jak 21 %. Klientská základna akvírovaných entit čítající 400 tis. klientů umožní Monetě generovat úspory z rozsahu a mj. se lépe vyrovnat s rostoucími regulatorními náklady.

Přestože Moneta nezveřejnila předpokládanou cenu ani další podmínky transakce, jednotlivé formulace tiskové zprávy poskytují indicie pro interval, v němž se výsledné ocenění akvírovaných aktiv bude pohybovat. Dolní mantinel představuje přebytečný kapitál Monety, který společně s volnou likviditou bude použit pro financování transakce. Horní mez ocenění pak představuje účetní hodnota vlastního kapitálu akvírovaných společností vzhledem k uvedenému předpokladu, že zamýšlená transakce by neměla vygenerovat goodwill. Výsledné ocenění by se tedy mělo pohybovat v rozmezí 4,5 – 5,5 mld. Kč (pravděpodobně blíže horní hranici). Přestože se akvírované společnosti vyznačují nižší ziskovostí (měřeno rentabilitou VK i průměrných aktiv) v porovnání s Monetou, vnímali bychom dosažení transakce při předpokládáném ocenění pozitivně. I vzhledem k ocenění podobných transakcí na trhu v posledním roce (nabytí 45% podílu ČMSS bankovní skupinou ČSOB).

Zdroj: Moneta Money Bank


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7521426,12586
USD21,1481522,32185
GBP29,0187530,62925
CHF22,8620924,13091
PLN5,386235,68517

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X