Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > T. Holub z ČNB hovořil o měnové politice, vývoji kurzu koruny či prodeji výnosů z devizových rezerv

T. Holub z ČNB hovořil o měnové politice, vývoji kurzu koruny či prodeji výnosů z devizových rezerv

15.10.2019 13:11

T. Holub z ČNB dnes hovořil o měnové politice v ČR, vývoji kurzu koruny či potenciálním prodeji výnosů z devizových rezerv.

Pozn.: Člen bankovní rady ČNB T. Holub; Zdroj: ČNB

Současný vývoj či kurz koruny

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub dnes hovořil o vývoji měnové politiky v České republice. Holub řekl, že ve vývoji české ekonomiky zatím nevnímá žádné výrazné odchylky od prognózy ČNB. Ve vztahu ke směnnému kurzu však dodal, že kurz koruny i přes změny v modelovém aparátu zůstává na slabších, než očekávaných, úrovních.

Zpomalení v zahraničí

Dále bývalý dlouholetý ředitel měnové sekce připustil, že mezi rizika na spodní hraně patří obava ohledně prudšího snižování ekonomických prognóz v zahraničí, kde se vývoj od srpna podle Holuba mírně přiblížil citlivostnímu scénáři ČNB. Centrální bankéř řekl, že si nepředstavuje českou ekonomiku na blízkém horizontu v recesi, avšak může dojít k výraznějšímu zpomalení tempa růstu. Holub doplnil, že z historického hlediska nemá česká ekonomika silnou imunitu vůči vývoji v Německu a tudíž zhoršující se německá data se mohou v budoucnu přelít do vývoje naší ekonomiky. Ohledně potenciální reakce na měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB) Holub řekl, že pokud by kroky ECB měly vést k uvolnění měnové politiky, došlo by k tomu kvůli případnému posílení kurzu koruny vůči euru.

Potenciální prodeje výnosů z devizových rezerv

Tomáš Holub se také vyjádřil k tématu potenciálního obnovení prodejů výnosů z devizových rezerv, které by mu teoreticky dávalo smysl. Pokud by se bankovní rada na tomto kroku dohodla, stěžejní by bylo určení objemů. Holub zdůraznil, že v současné chvíli má ČNB trojnásobnou úroveň rezerv oproti dřívějšku a devizový trh je podle něho „mělčí.“

O měnové politice v ČR dnes hovořil také kolega T. Holuba z bankovní rady V. Benda.

 

Zdroj: Reuters


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7180926,08991
USD20,8698722,02813
GBP29,0829730,69704
CHF23,0245824,30242
PLN5,439555,74145

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X