Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Trumpova vláda zvažuje omezení amerických portfoliových investic v Číně, čínské akcie ztrácí

Trumpova vláda zvažuje omezení amerických portfoliových investic v Číně, čínské akcie ztrácí

27.9.2019 19:09

Trumpova administrativa zvažuje omezení amerických portfoliových investic v Číně a váhu čínských společností v indexech.

Amerika zvažuje omezení investic v číně

Americká vláda zvažuje delistování akcií čínských společností z amerických burz a omezení amerických portfoliových investic vládních penzijních fondů v Číně, uvádí agentura Bloomberg.

Konkrétní kroky zatím nebyly vypracovány a musel by je schválit americký prezident Donald Trump, který je podle anonymního zdroje agentury prozkoumání možností omezit investice v Číně nakloněný.

Americká vláda také zvažuje, jak by mohla omezit váhu čínských akcií v indexech spravovaných americkými společnostmi, uvedly další anonymní zdroje.

Někteří Trumpovi poradci by si podle Bloombergu přáli jen prosadit americké standardy u čínských akcií obchodovaných v USA, zatímco další mají obavy ohledně vlivu investic amerických penzijních fondů do čínských společností na národní bezpečnost.

Zařazení čínských firem do indexů vyvolalo diskuzi o ochraně investorů

Stovky čínských společností byly od loňského roku zařazeny např. do indexů společnosti MSCI, která spadá pod investiční banku Morgan Stanley.

Zařazení čínských firem vedlo republikánského senátora Marca Rubia k požadavku větší investičních omezení a větší kontroly čínských společností v akciových indexech a amerických penzijních fondech.

Bílý dům jedná o svých plánech právě se senátorem Rubiem, píše Bloomberg, a zvažuje podporu jeho legislativy. Návrhy senátora vyvolaly diskuzi, jak chránit americké investory před čínskými společnostmi.

Čínské firmy mají problém s dodržováním účetních a auditních standardů

Problémů s čínskými společnostmi je několik, ať už se jedná o dodržování účetních a auditních standardů či vliv čínské vlády na jejich fungování. Čínská vláda zároveň neumožňuje americkým úřadům vyšetřovat čínské firmy, i když se s jejich akciemi obchoduje v USA.

„Čínské firmy jsou dlouho podezírány z tendence fabrikovat své výsledky, když potřebují. A zdá se, že se jedná o dobře podložené obavy,“ řekl v srpnu deníku The Wall Street Journal. profesor Paul Gillis z Guanghua School of Management Pekingské univerzity.

Čínští auditoři odmítli vydat výrok či vydali pouze částečný výrok u výročních zpráv za rok 2018 u rekordních 219 čínských společností, ukazuje statistika společnosti Wind Information Co., což naznačuje, že auditoři měli pochyby ohledně výkazů firem nebo jejich schopnosti pokračovat dále ve fungování (going concern).

Důvěře nepřispívá ani skandál druhého největšího auditora v Číně, společnosti Ruihua Certified Public Accountants, který vedl k odložení IPO řady jeho klientů v Šanghaji. Jeden z jejích klientů, Kangde Xin Composite Material Group Co., čelí obvinění, že mezi roky 2014 až 2018 nadhodnotil své zisky o 1,7 mld. USD.

Nová fronta obchodní války?

Úvahy o omezení investic do čínských akcií přichází v době, kdy americká a čínská vláda jednají o příměří v obchodní válce a Čína ruší limity pro zahraniční investory na svých trzích. Americké limity by tak znamenaly novou třenici, která by potenciálně mohla mít výrazně větší vliv než vzájemná cla, uvádí Bloomberg.

Americká vláda zatím o těchto omezeních s čínskou stranou nejednala, uvedl jeden anonymní zdroj agentury, a chtěla by případné kroky nespojovat s jednáním o obchodě. Někteří Trumpovi poradci by však otázky naopak chtěli využít k dalšímu tlaku na čínskou stranu v obchodním konfliktu.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,9771525,30785
USD22,6981423,95786
GBP28,3274329,89957
CHF23,2877824,58022
PLN5,183945,47166

Kompletní informace zde


Informace k používání cookies na těchto stránkách naleznete zde: Další informace X