Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden

Makroekonomický výhled pro tento týden

23.9.2019 12:12

První podzimní týden přinese nové informace ohledně situace kolem Brexitu a nedávného přerušení zasedání britského parlamentu. New York bude hostit Climate week a také 74. Valné shromáždění OSN.

Brexit

Nejvyššísoud Spojeného království v tomto týdnu rozhodne, zdali Boris Johnson nejednal v rozporu s právem, když radil britské královně přerušit zasedání parlamentu. Ta vyhověla žádosti premiéra Borise Johnsona k přerušení zasedání parlamentu od poloviny září do 14. října, ale popřel, že to má poslancům zabránit v narušení jeho Brexitových plánů. Johnson chce za každou cenu vyvést Británii z Evropské unie k 31. říjnu. Opozice Johnsonův postup označila za „puč proti parlamentu".

FED

Zářijové zasedání amerického FEDu ukázalo rostoucí odlišnost v názorech mezi centrálními bankéři. Tamější centrální banka na svém posledním zasedání snížila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, nicméně mezi centrálními bankéři byly tři nesouhlasné názory. Dva z nich nechtěli přistoupit k žádnému snižování sazeb a třetí si představoval snížení o 50 bazických bodů. „Současná doba je čas těžkých rozhodnutí, když můžeme vidět odlišné názory mezi „námi“,“ uvedl šéf FEDu Jerome Powell.

President FEDu v St. Louis byl tím, kdo požadoval snížení úrokové sazby o padesát bazických bodů na zářijovém zasedání. Nicméně podle posledních dat banky se zdá, že k žádnému dalšímu snižování úrokových sazeb v letošním nebo i příštím roce nedojde. Investoři proto budou bedlivě sledovat příští zasedán FEDu a vyhlížet náznaky, kterými by se centrální banka mohla později v letošním roce vydat.

V tomto týdnu se dočkáme dat z americké ekonomiky, které by investorům mohly pomoci odhadnout další konání tamější centrální banky. Během týdne přijdou data ohledně ekonomického růstu za druhé čtvrtletí, objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a osobního příjmu.

Climate week

Každoroční akce, která se koná v New Yorku od roku 2009 a účastní se jí lídři z businessu, vlády a civilních organizací, jejíž cílem najít způsob, jak dělat víc pro lepší životní prostředí. António Guterres (generální tajemník OSN) již vyzval lídry akce, aby si připravily konkrétní plány ke snížení skleníkových plynů o 45 % běhen následujících 10 let a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Valné shromáždění OSN

V ve dnech 23. až 26. se uskuteční 74. Valné shromáždění OSN, které umožní představitelům každého členského státu zvážit hlavní mezinárodní otázky. Donald Trump by měl mít proslov, nicméně šance setkání mezi americkým a Íránským presidentem Hassanem Rouhaniem klesly po tom, Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6519226,02008
USD20,3609921,49101
GBP28,7326930,32732
CHF22,6441423,90086
PLN5,496865,80194

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X