Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Člen Rady guvernérů ECB O. Rehn avizuje na záříjovém zasedání výrazně stimulační balíček opatření

Člen Rady guvernérů ECB O. Rehn avizuje na záříjovém zasedání výrazně stimulační balíček opatření

16.8.2019 14:11

Člen Rady guvernérů ECB O. Rehn avizuje na záříjovém zasedání výrazně stimulační balíček opatření. Finský guvernér hovořil o měnové politice na území EMU v rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal.

Rada guvernérů ECB; Zdroj: ECB

Evropská centrální banka na záříjovém měnově-politickém zasedání oznámí balíček stimulačních opatření, které by měly překonat investorská očekávání, alespoň to včera řekl člen Rady guvernérů - finský centrální bankéř Olli Rehn.

Americkému deníku The Wall Street Journal Rehn řekl, že ECB by měla přijít s opatřeními obsahujícími jak „výrazné a dostatečné“ objemy programu nákupu aktiv, stejně tak jako snížení depozitní úrokové sazby hlouběji do záporu.

Finský centrální bankéř řekl, že podle jeho názoru je lepší v interakci s finančními trhy z pozice centrální banky očekávání o měnových stimulech přestřelit, než je podstřelit. Tzn. raději přijít s „velmi silným“ balíčkem politických opatření než se prezentovat nevýraznými kroky.

Konsensuální odhady analytiků predikovaly záříjové snížení depozitní sazby o 10 bazických bodů na mínus 0,5 % doprovázené oznámením o nákupech bondů v měsíčním objemu 50 miliard eur. V návaznosti na Rehnovy výroky tak někteří analytici prezentují zvýšení pravděpodobnosti na ještě výraznější stimuly obsahující např. snížení depozitní facility o 20 bazických bodů či oznámení nákupu jiných druhů aktiv, než jen dluhopisů.Finanční trhy dle futures trhu projektují snížení depozitní sazby až na mínus 0,7 % a zároveň úroveň sazeb pod současným stavem až do roku 2024. Podle Rehna tato tržní očekávání ukazují, že investoři forward guidance ECB rozumí.

Mj. by ECB podle některých analytiků také mohla pozměnit podmínky TLTRO III* neboli dlouhodobých úvěrů poskytovaných bankovním institucím či oznámit zavedení tzv. tiered depozitního systému, kdy by pouze určitý podíl depozit komerčních bank u centrální banky podléhal negativní úrokové sazbě.

Zdroj: The WSJ; ECB


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0129126,40109
USD21,1802622,35574
GBP29,2707530,89525
CHF23,1325824,41642
PLN5,446175,74843

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X