Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČNB představuje nový predikční model

ČNB představuje nový predikční model

25.7.2019 10:57

ČNB v článku na svém webu představuje nový predikční model g3+.

 Ilustrativní foto; Zdroj: ČNB

Nový model g3+

Česká národní banka dnes na svém webu prostřednictvím textu ředitele sekce měnové Petra Krále a ředitele odboru makroekonomických prognóz Karla Musila představila nový predikční model g3+, který nahradí dosud používaný model g3.

Změny nového modelu

Nadále se jedná o dynamický stochastický strukturální model všeobecné rovnováhy pro malou otevřenou ekonomiku. Nový model by měl detailně popisovat vztahy v zahraničí, změn se však dočkalo i chování domácí ekonomiky (např. přesnější zachycení struktury zahraničního obchodu, resp. rozdělení zahraničního obchodu na energetickou a neenergetickou část; model taktéž umí pracovat s částí domácností, které spotřebovávají celý důchod a nemají přístup na úvěrový trh, tudíž nemohou efektivně přesouvat spotřebu v čase; změny se dočkala také rovnice směnného kurzu). Novou složkou modelu je mj. i přístup k práci s modelovými očekáváními výhledů do budoucna (přístup se snaží najít správné množství informací relevantních pro aktuální rozhodování měnové politiky a zohlednit menší spolehlivost vzdálenějších předpovědí).

Detailnější popis modelu v nové Zprávě o inflaci a v připravovaném paperu

Představení nového modelu je ve zmiňovaném článku. Detailnější popis modelu g3+ má být zahrnutý ve Zprávě o inflaci III/2019 a v připravovaném paperu od ČNB. Model ve videu přiloženém pod článkem představuje také ekonom měnové sekce Jaromír Tonner.

Úspěšnost prognóz inflace minulého modelu g3. Červené křivky reflektují kvartální prognózy tvořené modelem g3, černá křivka znázorňuje reálný vývoj.; Zdroj: ČSÚ a ČNB

 

 

Zdroj: ČNB


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0265326,41547
USD21,5470822,74292
GBP29,5937931,23621
CHF23,4770324,77997
PLN5,413675,71413

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X