Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Americké indexy se v závěru týdne obchodují v mírném plusu

Americké indexy se v závěru týdne obchodují v mírném plusu

19.7.2019 19:32, MSFT, AXP, BA

Americké indexy se v závěru týdne obchodují v mírném plusu, nejvýrazněji roste bluechipsový Dow Jones. Událostmi dne jsou výsledky Microsoftu, oznámení odpisu ze strany Boeingu či výroky amerických centrálních bankéřů.

Indexy mírně v plusu

Americké indexy se v závěru týdne obchodují v mírném plusu, když hlavními tématy dne jsou hospodářské výsledky některých společností a očekávání snižování sazeb ze strany Fedu. Nejlépe si vede bluechipsový Dow Jones (+0,36 %), zatímco širší S&P 500 (+0,15 %) a technologický Nasdaq (+0,20 %) posilují o něco mírněji.

Z jednotlivých sektorů se daří zejména průmyslu, posilují ale také technologické tituly či společnosti ze segmentu základních materiálů. Naopak klesají realitní firmy, utility či komunikační služby.

Jednotlivé společnosti

Po kvartálních výsledcích nad tržními odhady a pozitivním výhledu posilují akcie technologického obra Microsoft (MSFT; +1,61 %). Ještě výrazněji v plusu se obchodují akcie letecké společnosti Boeing (BA; +4,5 %), která dnes oznámila záměr odepsat zhruba 4,9 miliardy dolarů na odškodnění leteckých společností v souvislosti s problémy letounu 737 MAX. Avizovaný odpis svojí výší investory potěšil, když došlo k utlumení nejistoty o možné výraznější potenciální sumě. Kvartální čísla dnes před otevřením trhu reportovala firma American Express (AXP; -2,4 %), která však investory zveřejněným reportem nenadchla. Negativem je mj. růst výdajů na odměny držitelů karet.

Centrální bankéři

Stěžejní roli na trzích i nadále hrají američtí centrální bankéři, včera konkrétně zejména prezident newyorského Fedu John Williams. Ten svými výroky při projevu hodnotícím jeho zkušenosti z oblasti měnové politiky v posledních dvaceti letech rozhýbal pravděpodobnosti snižování úrokových sazeb dokonce o 50 bazických bodů. Newyorský Fed však po Williamsově vystoupení přišel s tiskovým prohlášením o tom, že se jednalo zejména o akademický projev a vyřčené věty* nelze chápat jakožto indikaci dalších kroků Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC). Po tomto prohlášení opět tržně měřená pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů spadla.

V rozhovoru pro Fox Business Network včera hovořil viceprezident Fedu Richard Clarida. Ten naznačil, že snižování cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate na zasedání na konci měsíce je reálné. „Pokud potřebujete snižovat sazby, neměli byste čekat až budou věci tak špatné, že budou vyžadovat sérii prudkých snížení úrokových sazeb,“ řekl jeden z nejdůležitějších lidí v americké centrální bance, čímž se obsahově nikterak nevzdálil od slov J. Williamse následně korigovaných newyorským Fedem.

Výnosy, dolar a ropa

Výnos desetiletého amerického bondu se pohybuje kolem 2,04 %. Dolar na páru s eurem posiluje na 1,223 EUR/USD. Cena ropy (Brent) mírně roste (+0,24 % na 62,08 dolarů za barel).

Index S&P 500 +0,15 % na 2999,49 b.
Nejsilnější sektory S&PZměnaNejslabší sektory S&PZměna
Průmysl +1 % Reality -0,9 %
Informační technologie +0,6 % Utility -0,6 %
Základní materiály +0,5 % Komunikační služby -0,4 %
Nejsilnější akcie S&PZměnaNejslabší akcie S&PZměna
Citizens Financial Group (CFG) +5,6 % Alliance Data Systems Corp (ADS) -3,2 %
State Street Corp (STT) +4,6 % Macerich (MAC) -2,8 %
Boeing (BA) +4,5 % American Express (AXP) -2,4 %
Freeport-McMoRan (FCX) +4,0 % Ventas (VTR) -2,2 %
Arista Networks (ANET) +3,8 % Cimarex Energy (XEC) -2,1 %

 

Zdroj: Bloomberg

 

** „Je lepší reagovat preventivním krokem, než čekat až se situace vyvine v katastrofu,“ řekl Williams v projevu, což investoři pochopili jakožto náznak dalších kroků FOMC. Podle newyorského Fedu ale Williams hovořil o zkušenosti, kterou nasbíral v posledních 20 let; nemělo se jednat o záměrné naznačování příštích kroků FOMC.


František Mašek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,6317327,05427
USD21,7689222,97708
GBP28,3697629,94424
CHF23,8093125,13070
PLN5,815716,13849

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X