Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell vystoupením v Kongresu naznačil červencové snížení sazeb

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell vystoupením v Kongresu naznačil červencové snížení sazeb

10.7.2019 16:06

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell dnešním vystoupením na půdě Kongresu naznačil snížení sazeb na nejbližším zasedání FOMC na konci července.

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell

 

Powell v Kongresu

Předseda Rady guvernérů americké centrální banky Jay Powell v dnešním vystoupení v Kongresu svými slovy naznačil, že snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate na příštím měnově - politickém zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) je velmi pravděpodobné. Americké výnosy po vystoupení klesají, desetiletý vládní dluhopis se obchoduje s výnosem 2,06 %.

Navzdory silným datům z posledního reportu trhu práce a zmírnění tlaků při vyjednávání mezi USA a Čínou J. Powell řekl, že „nejistoty ohledně výhledu se v posledních měsících zvýšily“. Dodal, že zejména co se týče zahraničního vývoje.

Zahraniční nejistoty

Předseda Rady guvernérů zdůrazňoval zpomalování několika hlavních světových ekonomik, které mohou samozřejmě výrazně ovlivnit také americké hospodářství.

Politická témata

Zmínil také několik politických přetrvávajících nejistot v čele s vyjednáváním o obchodní dohodě na trase Washigton - Peking, strop federálního dluhu či brexit.

Fotografie z dnešního vystoupení J. Powella v Kongresu

Slabší inflační tlaky

Dalším důležitým bodem jeho projevu byla také akcentace nadále slabších inflačních tlaků, přičemž podle předsedy existuje riziko, že tyto tlaky budou setrvalejší, než je v současné chvíli očekáváno.

Powell naznačil změnu pohledu členů FOMC

J. Powell v návaznosti na červnové zasedání zmínil, že mnoho členů FOMC vnímá, že argumenty pro vícero akomodativní měnovou politiku v poslední době zesílily.

Výhled Fedu

Kongresu předseda prezentoval současnou projekci Fedu, která nadále predikuje solidní tempo růstu (v 1Q ekonomika rostla y/y tempem 3,1 %, ve 2Q se očekává zpomalení tempa růstu zejména v návaznosti na zpomalení investic) se silným trhem práce a mírou inflace směřující ke 2% cíli.

V červenci se očekává snížení sazeb

Nejbližší zasedání FOMC je na programu 30. a 31. července. Trhy na tomto zasedání očekávají snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 25 bazických bodů. V současné chvíli se fed funds rate nachází na 2,25 % - 2,50 %.

 

Zdroj: The FInancial Times; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,4332426,84476
USD20,8007921,95521
GBP29,4585431,09346
CHF23,0236124,30139
PLN5,637655,95055

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X