ČEZ zvyšuje dividendový výplatní poměr z 60 - 100 % na 80 - 100 % očištěného čistého zisku
ČEZ aktualizuje dividendovou politiku. Dividendový výplatní poměr bude nově stanoven do rozmezí 80 – 100 % konsolidovaného očištěného čistého zisku. Jde o posun z původního intervalu 60 – 100 %, jenž byl v platnosti od března 2017.
Úpravu výplatního poměru vnímáme jako logickou reakci na pozitivní výhled hospodaření pro nejbližší roky a není tedy důvod držet tak široký interval. Navíc podíváme-li se na poslední roky, tak výplatní poměr se vždy pohyboval na horní hraně intervalu. Konkrétně, v letech 2017 a 2018 byl poblíž 90 %, letos pak ČEZ vyplatí 99 % očištěného čistého zisku.
Úprava výplatního poměru nijak nemění náš pohled na dividendu v příštím roce. S námi očekávaným posunem letošního očištěného čistého zisku k úrovním poblíž 18 mld. Kč (z loňských 13,1 mld. Kč) by se dividenda ČEZu měla dostat přes hranici 30 Kč na akcii, přičemž 33 Kč vidíme jako reálných, v optimistickém výhledu by se mohla posunout až k hladině 35 Kč. Vylepšení výplatního poměru vnímáme jako příznivý krok, byť s ohledem na očekávané budoucí zlepšení hospodaření není příliš překvapivý, když se domníváme, že trhy všeobecně předpokládají výplatní poměr blíže hornímu intervalu.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- USA uzavírá v kosmetické ztrátě
- Americké indexy mírně posilují
- Frankfurtská burza zakončila obchodní týden v záporných hodnotách
- Pražská burza odolala negativnímu zahraničnímu sentimentu a mírně posílila
- USA: Spotřebitelská důvěra University of Michigan v červnu podle konečných dat na 49,5 b.
- Wall Street otevírá pátek v červeném
- Americké futures kontrakty odepisují
- USA: Velkoobchodní zásoby v květnu podle předběžných dat vzrostly o 0,3 % při očekávání 0,4 %
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,26
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,09 %), pšenice (-1,7 %), zemní plyn (+1,37 %)




