Asijsko-pacifické indexy převážně v zelených číslech, export Číny překonal očekávání
Asijsko-pacifické indexy po páteční seanci jsou převážně v kladných hodnotách. V 8:30 našeho času přišly data z čínské ekonomiky ohledně obchodní bilance, exportu a importu. Data týkající se exportu výrazně převýšily již tak pozitivní očekávání trhu vzhledem k prudkému poklesu v únoru.
Seoul - Jižní Korea; Autor: [cmmellow]
Asijské trhy vyčkávaly po většinu seance na data z Čínské ekonomiky, která byla zveřejněna v pátek v 8:30 Central European Summer Time – našeho času, přičemž některé burzy následovaly slabé výkony burz z USA, když akciový index Dow Jones oslabil o 0,05 %, Nasdaq oslabil o 0,21 % a idnex S&P 500 ukončil seanci s nulovou procentní změnou oproti předchozímu dnu.
Data z čínské ekonomiky týkající se exportu jsou lepší, než se čekalo přičemž očekávání byly pozitivní vzhledem k tomu, že v únoru tamější ekonomika zaznamenala jeho prudký pokles z důvodu obchodních sporů s USA. Obchodní bilance Číny překonala očekávání trhu. Očekávání trhu bylo ve výši 5,7 mld. USD, dle ranních dat obchodní bilance v březnu dosáhla výše 32,64 mld. USD. Export vzrostl o 14,2 % (v USD) oproti očekávanému růstu 6,5 %. Import poklesl o 7,6 % oproti očekávanému růstu o 0,2 %. Data týkající se exportu a importu jsou dle meziročního srovnání.
Tokijský Nikkei 225 posílil o 0,73 %. Nejvíce z indexu posilovala společnost Fast Retailing, když společnost reportovala pozitivní výsledky za druhý kvartál, které překonaly očekávání trhu. Hongkongský Hang Seng oslabil o 0,24 %a čínský Shanghai Composite o 0,23 %.
Japonský Nikkei 225 +0,73 % na 21870,56 b.
Hongkongský Hang Seng -0,24 % na 29768,61 b.
Čínský Shanghai Composite -0,23 % na 3182,5411 b.
Jihokorejský Kospi +0,41 % na 2233,45 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,85 % na 6251,3 b.
Zdroj: Bloomberg, The Financial Times
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Očekávané události: Stavební výroba (eurozóna)
- USA: Čistý příliv kapitálu a dlouhodobého kapitálu v dubnu
- Zámořské akcie nakonec smíšeně
- FED ponechal sazby beze změny
- Trhy v USA posilují, pozornost se upíná k Blízkému východu a Fedu
- Dividenda Kofoly ČeskoSlovensko v roce 2025 a příštím roce (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza dnes oslabila
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 13. červnu vzrostly o 95 mld. kubických stop při očekávání 97 mld.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 13. červnu poklesly o 11 473 tis. barelů
- Pražská burza prohlubuje poklesy