Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Petice na podporu odvolání článku 50 Lisabonské smlouvy nabrala na síle

Petice na podporu odvolání článku 50 Lisabonské smlouvy nabrala na síle

21.3.2019 15:48

Petice na podporu odvolání článku 50 Lisabonské smlouvy nabrala na síle po tom, co Theresa Mayová formálně požádala o jeho odložení. Aktivita na internetovém serveru byla tak vysoká, že došlo k pádu celé webové stránky. Autorka petice zveřejnila průzkum, ve kterém se dotázaní respondenti přiklání k setrvání v EU, což je v rozporu s argumentem pro Brexit tamější vlády.

Internetový server s peticí určenou britskému parlamentu na podporu odvolání článku 50 Lisabonské smlouvy během čtvrtka vypadnul z provozu.

Petice začala nabírat na síle během středečního večera po tom, co Theresa Mayová formálně požádala o odložení Brexitu. Během večera petice získala téměř 900 000 podpisů.

Britský deník The Guardian napsal, že v jednu chvíli počet podpisů rostl rychlostí 1 500 podpisů za minutu.

Petiční výbor poslanecké sněmovny ve čtvrtek oznámil, že to byla nejvyšší rychlostí podepisování petice, jaká kdy na webu byla zaznamenána.

Podle internetových stránek parlamentu by zákonodárci zvážili petici k debatě, pokud by počet jejich podpisů překročil 100 000. Ve čtvrtek ráno byla na petiční stránce tak vysoká aktivita, že to vedlo ke kolapsu celého serveru.

„Vláda opakovaně tvrdí, že opouštění Evropské unie je v zájmu lidu,“ organizátorka Margaret Anne Georgiadou uvedla v prohlášení doprovázející petici. „Potřebujeme zastavit toto tvrzení tím, že dokážeme sílu podpory ze strany široké veřejnosti zůstat v EU.“ Načež následovala následující anketa:

 

Anketa; Zdroj: [CNBC]

Rozhodla se zpětně Británie správně nebo špatně hlasovat o vystoupení z EU?
41 % respondentů tento krok považuje za správně rozhodnutí, 10 % respondentů neví a 49 % respondentů toto rozhodnutí považuje za špatné.

Pokud by se podle všeho zdálo, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, podpořili byste nebo byste byli proti veřejnému hlasování zdali má Británie opustit Evropskou unii bez dohody nebo zůstat v EU?
36 % dotázaných by bylo proti tomuto hlasování, 14 % neví a 50 % dotázaných by takové hlasování podpořilo

Pokud by se podle všeho zdálo, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, byli byste pro nebo proti v otázce, zdali má velká Británie opustit EU bez dohody nebo zůstat členským státem?
40 % dotázaných by otázku nechalo na podmínkách vyjednaných tamější vládou, 60 % respondentů by bylo pro setrvání v Evropské unii

Pokud by bylo veřejné hlasování, zdali zůstat v Evropské unii nebo ji opustit bez dohody, jak byste hlasovali?
44 % dotázaných respondentů by bylo pro opuštění EU bez dohody, 56 % respondentů by bylo pro setrvání v EU

 

Británie by momentálně měla opustit EU 29. března, ale její odchod bude odložen do 30. května v případě, žádost Theresy Mayové bude jednomyslně schválena všemi zbylými 27 členy Evropské unie. Odložení by mělo dočasně zabezpečit, aby Velká Británie neopustila Evropskou unii bez dohody a dát Therese Mayové více času přesvědčit zákonodárce přijmout dohodu o vystoupení, kterou vyjednala s EU.

 

Zdroj: CNBC


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8197726,19723
USD20,9107422,07126
GBP29,1252930,74171
CHF23,0547424,33426
PLN5,440725,74268

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X