Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 4Q18, vybraná témata z tiskové konference či konf. hovoru

ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 4Q18, vybraná témata z tiskové konference či konf. hovoru

19.3.2019 22:46, BAACEZ

Dnešní den na pražské burze patřil ČEZu. Jak jsme již ráno komentovali, výsledky za samotný 4Q 2018 byly za našimi odhady i očekáváním trhu, naopak výhled hospodaření na letošní rok nás potěšil.

Pokud se ještě zastavíme u čísel za poslední loňský kvartál, konkrétně u EBITDA zisku ve výši 10,7 mld. Kč (-17,1 % y/y), tak za očekáváním zaostal téměř výhradně tuzemský segment tradiční výroby. Ten zaznamenal zejména díky slabší ziskovosti uhelných elektráren a negativnímu přecenění obchodních derivátů meziroční pokles provozní ziskovosti o 0,9 mld. Kč, zatímco my jsme předpokládali víceméně neutrální dopad do hospodaření společnosti. Když k těmto vlivům přičteme ještě neočekávanou tvorbu rezervy na potenciální vrácení výnosů jedné tuzemské fotovoltaické elektrárny v objemu 0,5 mld. Kč, pak nalezneme hlavní příčinu disproporce mezi naším odhadem EBITDA na úrovni 12,2 mld. Kč a skutečností ve výši 10,7 mld. Kč. Ostatní segmenty podnikání jako např. tuzemský prodej, rumunský, bulharský či německý byznys se v podstatě vyvíjely v souladu s naším očekáváním, tuzemská distribuce pak byla dokonce mírně nad odhady s EBITDA 4,6 mld. Kč (naše prognóza činila 4,2 – 4,3 mld. Kč).

Na úrovni konečného výsledku hospodaření pak ČEZ za 4Q 2018 vykázal očištěný čistý zisk 1,5 mld. Kč, což jen mírně zaostalo za naší predikcí posazenou na hladinu 2 mld. Kč. Slabší provozní ziskovost se tedy plně neprojevila do výraznějšího poklesu čisté ziskovosti, když finanční část výsledovky se vyvíjela o něco lépe než jsme předpokládali, a to zejména díky dobrému výsledku na položce ostatních finančních výnosů a nákladů.

Celkově pak tedy výše uvedené vedlo k tomu, že ČEZ na úrovni celoroční EBITDA dosáhl výsledku 49,5 mld. Kč (-8,2 % y/y), čímž mírně zaostal za svou prognózou 50 – 51 mld. Kč a na úrovni celoročního očištěného čistého zisku vykázal číslo 13,1 mld. Kč (-36,7 % y/y), což naopak naplnilo výhled ČEZu posazený do intervalu 13 – 14 mld. Kč.

Podstatnější číslo dne v podobě letošního výhledu hospodaření však vyznělo příznivě. Management ČEZu predikuje letošní EBITDA, resp. očištěný čistý zisk v rozmezí 57 – 59 mld. Kč, resp. 17 – 19 mld. Kč. Naši predikci ve výši 58,1 mld. Kč, resp. 17,7 mld. Kč to tak překonává na horní hraně rozpětí. Ředitel ČEZu Daniel Beneš pak ještě na tiskové konferenci vyjádřil názor, že letošní EBITDA zisk vidí spíše blíže hranici 59 mld. Kč.

Mezi důležité informace pak rovněž patřilo zveřejnění aktuálního vývoje předprodejů elektřiny a prodejních cen na následující roky. Ke konci února měl ČEZ na rok 2020 prodáno 64 % elektřiny ze svých zdrojů za průměrnou cenu 41 EUR/MWh, na rok 2021 pak 33 % elektřiny za cenu 41,5 EUR a na rok 2022 pak prozatím 9 % objemu rovněž za 41,5 EUR. Tento aktuální vývoj prodejních (realizačních) cen silové elektřiny nás nepřekvapil a je v souladu s naším očekáváním. Nemáme tedy prozatím důvod měnit naši predikci prodejní ceny elektřiny na rok 2020, resp. 2021 ve výši 43 EUR, resp. 45 EUR/MWh. V průběhu tiskové konference, resp. konferenčního hovoru s analytiky pak management ČEZu ještě upřesnil finální prodejní cenu na letošní rok, jenž by se měla pohybovat mírně nad úrovní 39 EUR (náš odhad se pohyboval poblíž 38 EUR). Jedná se tedy o výrazný cca 24% meziroční nárůst a tento pozitivní vývoj tak bude zcela zásadním impulsem do letošní ziskovosti.

Dále nás pozitivně překvapil výhled produkce elektřiny na rok 2019 ve výši 68,4 TWh (+8,4 % y/y). V minulosti ČEZ sice několikrát snižoval své prognózy výroby, ať už z důvodu problémů na jaderných či uhelných zdrojích, ale tento první odhad vypadá velmi solidně. Potěšil nás zejména výhled u jaderných elektráren, kde ČEZ letos plánuje vyrobit 31,2 TWh. My jsme počítali minimálně s úrovní 30,5 TWh s tím, že ideální by bylo se blížit či mírně překonat hranici 31 TWh. ČEZ je tak i letos na dobré cestě navýšit produkci z jádra (loni 29,9 TWh) a po dřívějších vleklých problémech tak konečně začíná naplno využívat potenciál tohoto nejrentabilnějšího výrobního zdroje, což je obzvlášť důležité v nynějším období vyšších cen elektřiny. Pozitivní výhled ČEZ poskytl i ve výrobě z tuzemských uhelných elektráren, kde prozatím předpokládá 11% meziroční růst k hladině 27,1 TWh, zatímco my jsme predikovali 26,5 TWh. Vedle toho se letos zřejmě bude lépe vyvíjet i výroba z paroplynové elektrárně Počerady či např. produkce z rumunských větrných parků. To pak vytváří potenciál výroby k výše zmíněným 68,4 TWh a překonává to naší predikci blížící se 66 TWh.

Celkově tak ČEZ svým dnešním výhledem potvrdil naše dřívější indikace, že letošní rok bude znamenat výraznější zlom v hospodaření společnosti. Ba co víc, výše nastíněné predikce ze strany managementu ČEZu naznačují, že letošní ziskovost společnosti by mohla být nakonec ještě o něco příznivější než jsme předpokládali. V kontextu toho tak ani nemáme důvod měnit náš pohled na letošní dividendu, u níž předpokládáme meziroční stabilitu na úrovni 33 Kč na akcii (nebo velmi blízko této hladině). ČEZem dnes potvrzené letošní výrazné zlepšení ziskovosti s předpokládaným pozitivním dopadem do provozního cash flow dle našeho názoru vytváří, v kombinaci se stále relativně nízkými CAPEX kolem 35 mld. Kč, dostatečný polštář k tomu, aby mohlo být v absolutní výši na dividendách vyplaceno cca 17,6 mld. Kč, tedy stejně jako loni 33 Kč na akcii. Dividendová politika se dnes řešila i na tiskové konferenci. Management zatím jen sdělil, že prozatím platí současná dividendová politika spočívající ve výplatě 60 – 100 % očištěného čistého zisku z předchozího roku (což by technicky indikovalo dividendu ve výši cca 25 Kč) a že na jakékoliv komentáře k letošní dividendě je ještě příliš brzy. Z vyjádření managementu však máme dojem, že budoucí nastavení dividendové politiky se na jaře stane ještě velkým tématem a stále se tak domníváme, že při letošním návrhu dividendy by mohlo být reflektováno výraznější zlepšení hospodaření, tedy dostatečná likvidní pozice a z toho resultující cca meziročně stabilní dividenda.

Mezi zajímavá témata na tiskové konferenci či konferenčním hovoru patřil i prodej bulharských aktiv. Management potvrdil, že se vrací do hry společnost India Power. ČEZ očekává, že po provedeném due diligence India Power zašle v první polovině dubna aktualizovanou nabídku. Zároveň dnes zazněla nová informace, že se objevil další nejmenovaný zájemce o tyto aktiva. Proces prodeje je tak, poté co bulharské úřady loni zablokovaly prodej Inercomu, stále v běhu. Management uvedl, že do konce letošního roku by chtěl mít v této záležitosti jasno, v ideálním případě prodat bulharský byznys a opustit Bulharsko. Zda se to nakonec podaří nebo ČEZ bude působit v této zemi i nadále si tedy budeme muset ještě počkat. Jde o zhruba 8 mld. Kč, které by mohl ČEZ za svá aktiva v Bulharsku vyinkasovat, což je podle našeho názoru zajímavý cashový příliv. Účetní dopad do čisté ziskovosti (výsledovky) z případného prodeje by měl být podle managementu ČEZu marginální, když by se prodejní cena neměla příliš lišit od účetní hodnoty.

Na základě dnešního výsledkového reportu nemáme důvod měnit náš pozitivní náhled na akcie ČEZu a potvrzujeme tak nákupní doporučení s cílovou cenou 696 Kč.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,1615327,61347
USD22,4271623,67184
GBP28,5478230,13219
CHF24,2831625,63084
PLN5,798596,12041

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X