Šéf newyorského Fedu J. Williams upozorňuje na problém klesajících inflačních očekávání
Šéf newyorského Fedu J. Williams upozorňuje na problém klesajících inflačních očekávání a opět akcentuje důležitost debaty ohledně vhodnosti současného měnově - politického režimu.
John Williams - prezident newyorského Fedu a člen FOMC; Zdroj: centralbanking.com
Jeden z nejdůležitějších tvůrců měnové politiky ve Spojených státech - prezident newyorského Fedu John Williams - hovořil v pátek o problému klesajících inflačních očekávání. Williams se obává, že inflační očekávání se mohly v posledních letech výrazně snížit v návaznosti na soustavné podstřelování inflačního cíle ze strany americké centrální banky. „Máme určité obavy ohledně poklesu dlouhodobých inflačních očekávání v posledních letech“ řekl Williams v pátek v New Yorku. „Problém poklesu inflačních očekávání vytváří prostor pro debatu ohledně přehodnocování současného dominantního režimu cílování inflace“ připomněl opětovně Williams, který je z řad centrálních bankéřů jedním z hlavních dlouhodobě upozorňujících (stejně tak např. také Bullar ze St. Louis Fedu) na problém při uvolňovanání měnových podmínek v situaci nižší rovnovážné úrokové sazby a otevírá tak debatu o alternativních režimech měnové politiky. Williams se již několikrát nechal slyšet, že je zastáncem růrzných variant velmi se podobajících cílování cenové hladiny (přestřelování cíle v době kladných úrokových sazeb, average inflation targeting apod...).
Fed letos čeká formální posuzování současného měnově - politického uspořádání, což Williams v pátek v New Yorku velmi kvitoval.
Zdroj: Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P opět zelený
- Wall Street otáčí a roste
- ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem
- Frankfurtská burza ukončuje dnešní obchodní seanci s růstem
- Walmart reportuje za 1Q v souladu s očekáváním, společnost neposkytla výhled provozního zisku na 2Q
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 9. květnu vzrostly o 110 mld. kubických stop při očekávání 111 mld.
- USA: Index realitního trhu NAHB v květnu na 34 b. při očekávání 40 b.
- USA: Podnikové zásoby v březnu vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu
- USA: Průmyslová produkce meziměsíčně v dubnu stagnovala při očekávaném růstu o 0,1 %
- USA: V květnu index výrobní aktivity filadelfského Fedu dosáhl -4 b. při očekávání -11,2 b.