Moneta představila revidované podmínky potenciální akvizice
Moneta v rámci včerejších večerních hodin zveřejnila revidované podmínky potenciální akvizice Air Bank a českého a slovenského Home Credit, o nichž s protistranou vyjednává.
Kupní cena transakce by měla dosáhnout maximálně 18,5 mld. Kč namísto původně navrhovaných 19,75 mld. Kč. Zároveň by cena transakce neměla překročit 1,9násobek konsolidovaného vlastního kapitálu cílových společností ke dni vypořádání. Kupní cena by se měla skládat z nových akcií společnosti Moneta, nástrojů vedlejšího kapitálu Tier1 a hotovosti. Nové akcie Monety budou prodávajícím vydány při ceně 78,5 Kč za akcii bez nároku na dividendu za rok 2018. Zároveň by mělo být umožněno stávajícím akcionářům Monety i dalším investorům upisovat nové akcie Monety za emisní kurz odpovídající tržní ceně akcií v době zvýšení jejího základního kapitálu. Výsledný akciový podíl prodávající protistrany (Home Credit Group B.V.) na společnosti Moneta by neměl přesáhnout 15 % . Nejméně 10 % kupní ceny by mělo být vypořádáno prostřednictvím nástroje vedlejšího kapitálu Tier 1. Ten bude po vypořádání akvizice vydán prodávající protistraně (s nástroji nejsou spojena hlasovací práva). Cílem Monety je ukončit jednání o podmínkách akvizice do 8. března 2019.
Byť neznáme v tuto chvíli ještě finální podobu podmínek navrhované transakce (pouze omezující mantinely), minimálně snížení potenciální transakční ceny vnímáme pozitivně. A to i s ohledem na finanční ukazatele akvírovaných entit za rok 2018 (kombinovaný zisk Air Bank a Home Credit CZ & SK 1,55 mld. Kč, vlastní kapitál 8,5 mld. Kč). Zároveň se domníváme, že vzhledem ke specifikaci uvedených omezujících podmínek transakce i společné profesní historii hlavních aktérů transakce nejsou revidované podmínky transakce pro protistranu Monety "ránou z čistého nebe" a nalezení společné řeči i za revidovaných omezujících podmínek je z našeho pohledu pravděpodobné.
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Moneta: Citi zvyšují cílovou cenu ze 159,5 Kč na 183 Kč s novým doporučením „Neutral“
- Pražská burza v úvodu posiluje, Colt reportoval výsledky a Moneta na BCPP bez nároku na dividendu
- Moneta: Valná hromada schválila vyplacení mimořádné dividendy
- Rozhovor s analytikem Fio banky k výsledkům bank na pražské burze
- Pražská burza v úvodu páteční seance mírně posiluje
Nejnovější:
- Zámořské akcie bez výrazných změn
- Americké akcie kolísají poblíž historických maxim
- Frankfurtská burza v čele s automobilkami posílila
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 28. listopadu poklesly o 12 mld. kubických stop
- Wall Street v úvodu nepatrně oslabuje
- Dollar General reportoval za 3Q nad očekávání
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- Pražská burza rostla
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 29. listopadu dosáhly 191 tis.
- USA: Index propuštěných zaměstnanců Challenger v listopadu meziročně vzrostl o 23,5 %




