Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Ekonomové v datech z čínské ekonomiky nachází pozitiva i negativa

Ekonomové v datech z čínské ekonomiky nachází pozitiva i negativa

21.1.2019 10:09

Obchodní války začínají dopadat na tamější hospodářství, které v minulém roce zaznamenalo růst HDP o 6,4 %. Dle ekonomů oslovených anglickým deníkem Fiancial Times se očekává zpomalení i v dalších letech, které by ovšem mělo být vykompenzováno zvýšenými fiskálními výdaji a monetární expanzí.

Economy of China

Autor: [Ermell]

Obchodní válka mezi USA a Čínou se začíná promítat do jejího ekonomického růstu, když Čína ve čtvrtém čtvrtletí vykázala nejhorší ekonomický růst od finanční krize. Nicméně ekonomové očekávají, že stimulace ekonomiky ze strany centrální banky ve formě kvantitativního uvolňování tamější hospodářství během následujícího roku (2019) opět nastartuje.

Ekonomický růst Číny meziročně zpomalil na 6,4 %, nejnižší hodnotu od roku 2009, nicméně zpomalení bylo v souladu s očekáváními.

Navzdory zpomalení ekonomové zdůraznili pozitivní data mimo HDP z čínské ekonomiky. Průmyslová produkce vzrostla v prosinci na 5,7 %, oproti 5,4% růstu v předchozím měsíci a maloobchodní prodeje vzrostly o 8,2 %, oproti 8,1% růstu v listopadu.

Julian Evans Pritchard, senior ekonom z Capital Economics, řekl, že zvýšené fiskální výdaje do oblasti infrastruktury podpořily růst na konci roku 2018.

Amy Yuan Zhuang, hlavní analytik Nordea´s, uvedl, že výhled pro rok 2019 je laděn spíše v negativním duchu, ale očekává vyšší fiskální výdaje, aby se tak dosáhlo prevence před silným ekonomckým zpomalením. Amy Yuan Zhuang taktéž zdůraznil pozitivní vývoj v oblasti maloobchodní prodejů a průmyslové produkce v prosinci, ale zmínil také negativní vývoj v souvislosti s poklesem exportu, který poprvé během dvaceti let meziročně poklesl.

Ačkoliv očekáváme, že nejistota v souvislosti s obchodními válkami bude v dalším roce nadále zpomalovat ekonomický růst, tak se domníváme, že monetární a fiskální stimuly zabrání přílišnému zpomalení čínské ekonomiky.

Craig James, hlavní ekonom CommSex, očekává, že ekonomický růst Číny bude nadále zpomalovat během dalších let s tím, jak se chování čínské ekonomiky bude více blížit chování vyspělých světových ekonomik. Dle jeho slov čínská ekonomika nemůže neustále růst o více než 7 %.

Ting Lu, hlavní ekonom Nomura, očekává růst HDP v první polovině roku 2019 pod 6 % a celoroční růst HDP ve výši 6 %.

Zdroj: The Financial Times


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9405026,21951
USD22,3684523,51556
GBP29,0043030,49171
CHF22,6775223,84048
PLN5,832456,13156

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X