Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USA

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USA

11.1.2019 14:58

Šéf fedu, Jerome Powell, na Ekonomickém klubu Washingtonu, D. C. uvedl, že je znepokojen zadlužením Spojených států. Rozpočtový deficit se blíží jednomu bilionu amerických dolarů. To je hranice, které se mnoho ekonomů obává. Rostoucí úrokové sazby zvyšují náklady na úroky a k znepokojení se přidávají také obavy z případné recese. Podle ekonoma Jeffreyho Gundlacha FED páchá sebevraždu současným nastavením měnové politiky.

Šéf FEDu Jerome Powell

Autor: [Federalreserve]

Klíčové body

  • „Jsem velmi znepokojen,“ řekl šéf FEDu Jerome Powell ve čtvrtek. „Jedná se o dlouhodobou záležitost, které bychom bezpochyby měli čelit a nakonec nebudeme mít jinou možnost než se jí postavit čelem.“
  • Celkový dluh USA je přibližně 21,9 bilionů amerických dolarů, ze kterých veřejný dluh představuje přibližně 16 bilionů amerických dolarů.
  • Z části kvůli pokračujícím se zvyšujícím úrokovým sazbám budou náklady na úroky představovat stále větší zátěž.

Vývoj kumulovaného dluhu Spojených států

Autor: [US Treasury]

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen narůstajícím dluhem Spojených států.

„Jsem velmi znepokojen,“ Powell řekl na Ekonomickém klubu Washingtonu, D.C. „Z pohledu FEDu sledujeme délku hospodářského cyklu a tohle je náš referenční rámec. Dlouhodobá fiskální neudržitelnost americké vlády není něco, co by se týkalo střednědobého období, které je relevantní pro naše rozhodování.“

Nicméně, „jedná se o dlouhodobou záležitost, které bychom bezpochyby měli čelit, koneckonců nebudeme mít jinou možnost,“ dodal.

Deficit/přebytek státního rozpočtu USA v letech 2000 až 2023

Více statistik najdete na Statista

Šéf FEDu vyjádřil jisté znepokojení ohledně rozpočtového deficitu, který se blíží jednomu bilionu USD. Této výše se mnoho ekonomů obává, protože podle nich by dluh takové výše představoval problém pro budoucí generace. Roční deficit dosáhl hodnoty jednoho bilionu již dříve v historii, ale nikdy během doby „trvalého“ ekonomického růstu jako nyní a znepokojení zvyšují také obavy, co nastane v případě ekonomické recese.

Celkový dluh USA je ve výši přibližně 21,9 bilionů, přičemž 16 bilionů je v rukou veřejnosti. Z části kvůli pokračujícím zvyšujícím se úrokovým sazbám, úroky na současný dluh můžou představovat větší a větší zátěž.

„Expert na dluhy“ z Wall Streetu a respektovaný finanční prognostik Jeffrey Gundlach se v prosinci nechal slyšet, že FED je na cestě k sebevraždě, když zvyšuje úrokové sazby, zatímco deficit státního dluhu jako podíl HDP roste. Když za běžných okolností deficit roste, FED by podle něj měl úrokové snižovat.

Po pátečním komentáři Jerome Powella klesaly výnosy ze státních dluhopisů USA. Výnos z desetiletého státního dluhopisu, který se pohybuje inverzně vůči své ceně (vyšší cena = nižší výnos), poklesl na hodnotu 2,688 %, zatímco výnos z třicetiletého státní dluhopisů také poklesl na hodnotu 3,026 %.

Výnosy ze státních dluhopisů Spojených států

 

Zdroj: [CNBC]

 

Zdroj: The Financial Times


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0129126,40109
USD21,1802622,35574
GBP29,2707530,89525
CHF23,1325824,41642
PLN5,446175,74843

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X