ČEZ získal projekty větrných elektráren na území Německa (+komentář analytika)
ČEZ získal projekty větrných elektráren na území Německa s potenciálním instalovaným výkonem až 190 MW. Projekty by měly soutěžit v systému německých aukcí především mezi lety 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon elektráren bude záležet na výsledku zmiňovaných aukcí.
Energetická skupina ČEZ získala projekty větrných elektráren na území Německa, přičemž jejich celkový potenciální instalovaný výkon činí až 190 MW. ČEZ projekty získal díky spolupráci s tamními developery v návaznosti na vytvoření společných podniků s firmou GP JOULE Holding a BayWa Wind. Projekty by měly soutěžit v systému německých aukcí především mezi lety 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon elektráren bude záležet na výsledku zmiňovaných aukcí. „Vzhledem ke klimatickým cílům schváleným nedávno Evropským parlamentem se odhaduje, že evropský trh obnovitelných zdrojů by měl v následujícím období růst o instalovaný výkon 10 GW ročně. Polovina tohoto objemu má vzniknout v Německu a ve Francii. Chceme využít našeho renomé a zkušeností získaných na evropských trzích, a to zejména v oblasti projektů ve fázi developmentu. Naše již fungující větrné elektrárny v Německu vyrábí momentálně přes 300 GWh elektřiny ročně, a pokrývají tak spotřebu více než 100 tisíc domácností,“ komentoval informaci na webových stránkách ČEZ ředitel divize Nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač.
„Zprávu považujeme za neutrální. V rámci celého ČEZu se jedná o malá čísla s marginálním dopadem do celkového hospodaření. V současnosti ČEZ v Německu provozuje větrné elektrárny o výkonu 135 MW s ročním příspěvkem do EBITDA poblíž 0,5 mld. Kč. Potenciálních 190 MW pak dle našich odhadů může generovat 0,7 – 0,8 mld. Kč ročně, jedná se však o společný podnik a potenciální příspěvek do provozní ziskovosti se pak může pohybovat v řádu nižších stovek miliónů korun,“ dodal analytik Fio banky Jan Raška.
Zdroj: ČEZ
František Mašek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 1 308,9 Kč a potvrzuje doporučení „Hold“
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- ČEZ: Erste zvyšuje cílovou cenu z 1104 Kč na 1300 Kč při novém doporučení „hold“
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 1044 Kč na 1150 Kč, doporučení měníme ze stupně "redukovat" na "držet"
- ČEZ: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu z 920 Kč na 1540 Kč s novým doporučením „Outperform“
Nejnovější:
- Zámořské akcie uzavřely smíšeně
- Americké akcie během páteční seance rostou
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených hodnotách
- USA: Prodeje nových domů v červnu meziměsíčně vzrostly o 1,6 % při očekávání růstu o 4,8 %
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červenci podle předběžných dat vzrostl na 53,6 b.
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Wall Street se obchoduje smíšeně, odepisuje technologický Nasdaq
- Comcast ve 2Q překonal odhady, Peacock poprvé vykázal kladný očištěný zisk EBITDA
- Americké futures indikují otevření trhu v plusu
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,63 %), stříbro (+1,11 %), zlato (+0,32 %)





