Komentář ČNB k listopadovým inflačním datům
ČNB zveřejnila komentář k listopadovým inflačním datům. I přes slabší růst cenové hladiny dnešní data očekávání ohledně budoucího vývoje měnové politiky nemění. Zpomalení růstu cenové hladiny mají na svědomí jednorázové faktory, jádrová inflace v listopadu mírně předčila prognózovanou hodnotu ČNB.
Komentář ČNB
Česká národní banka (ČNB) zveřejnila komentář ke dnes zveřejněným datům o listopadé inflaci. Meziroční růst cenové hladiny v listopadu zpomalil na 2 % a dostal se tak přímo na cíl centrální banky. Při zahrnutí očištění o primární dopady změn nepřímých daní činila listopadová inflace 1,9 %.
Dnes zveřejněná inflace tak byla o 50 bazických bodů pod prognózovanou hodnotu ČNB z poslední listopadové makroekonomické prognózy. Hlavním důvodem byl však zejména vývoj volatilních položek v podobě cen potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace v listopadu naopak nepatrně předčila prognózovanou hodnotu centráln banky.
ČNB v komentáři komentuje dnes zveřejněná inflační data jakožto protiinflační riziko aktuální prognózy. Podle centrální banky však nadále zůstávají fundamentální inflační tlaky v ekonomice silné. Důvodem je nadále zejména vývoj na trhu práce, který generuje výraznou mzdovou dynamiku. Dynamika mezd se tak s pokračujícím růstem reálné ekonomiky projevuje zejména ve vývoji jádrové inflace.
Jako proinflační faktor, který se v listopadu opětovně projevil, ČNB upozorňuje na vývoj dovozních cen. Ty rostou nejen z titulu zrychleného růstu cen v zahraničí, ale také kvůli slabšímu kurzu koruny.
Centrální banka nadále očekává, že začátkem roku 2019 by se inflace měla vrátit nad 2% cíl a setrvávat v horní polovině tolerančního pásma. Důvody by měly být výše zmiňovaná dynamika mezd, opětovné oživení cen potravin a zrychlení růstu regulovaných cen. V dalších kvartálech by se posléze měla inflace na horizontu měnové politiky navracet k inflačnímu cíli shora, k čemuž přispěje utahování měnových podmínek centrální bankou, prognózvaný návrat kurzu koruny na posilující trajektorii a postupné zpomalování mzdové dynamiky. Během roku 2020 by posléze podle prognózy měnové sekce inflace měla setrvávat na cíli.
Očekávání dalšího zvýšení sazeb nadále nastavena na únor
Dnes zveřejněná data tak podle všeho i přes slabší hodnotu oproti prognóze centrální banky neznamenají žádné výrazné změny v očekávání ohledně nastavení měnové politiky. Zpomalení tempa růstu cenové hladiny mají na svědomí zejména jednorázové vlivy, jádrová inflace naopak nadále zůstává velmi blízko prognózovaných hodnot. Nadále je tak analytiky očekáváno zvýšení úrokových sazeb na únorovém zasedání bankovní rady.
Koruna dnes na páru s eurem posiluje na 25,86 EUR/CZK.
Zdroj: ČNB
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii