Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Na valné hromadě ČEZu se dnes nepřijal žádný z návrhů minoritních akcionářů

Na valné hromadě ČEZu se dnes nepřijal žádný z návrhů minoritních akcionářů

30.11.2018 17:40, BAACEZ

Dnešní valná hromada energetické společnosti ČEZ zamítla všechny návrhy minoritních akcionářů, kteří ji iniciovali. Kromě procesních bodů byl přijat pouze protinávrh vedení firmy, týkající se povinnosti předkládat valné hromadě návrh koncepce podnikatelské činnosti společnosti jednou za čtyři roky. Šnobr a spol. hned v úvodu valné hromady podali protest proti programu jednání a valnou hromadu následně opustili.

Šnobr v pátek kritizoval mimo jiné to, že ČEZ na pořad jednání nezařadil diskusi o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, která firmě patří. Také některé navrhované body týkající se opčního programu firma na pořad jednání akcionářů nezařadila. ČEZ dnes znovu uvedl, že přijal do programu valné hromady všechny body, které do něj dle zákona zařadit mohl.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž uvedl, že firma vnímá odchod iniciátora dnešní valné hromady z jednání jako projev neúcty k ostatním akcionářům, kteří se jednání v Praze účastní: "Museli si vyhradit čas na svou účast na valné hromadě, mnoho z nich přijelo z jiných částí republiky".

"Program valné hromady byl změněn do té míry, že v podstatě kromě návrhu na odvolání a volbu členů dozorčí rady není na této valné hromadě o čem jednat," řekl při odchodu z jednání Šnobr. "Je zcela nepřijatelné, aby se představenstvo ČEZ pasovalo do role arbitra, který rozhoduje o programu valné hromady, o který žádají akcionáři," vyjádřil se ke změně programu valné hromady.

Mluvčí Kříž uvádí, že představenstvo svolalo valnou hromadu podle zákona. Dodává také to, že na pořad jednání byl zařazen také bod volby členů dozorčí rady firmy. K tomuto bodu Šnobr zmiňoval, že hodlá navrhovat svého zástupce. Kříž dodává: "Kvalifikovaný akcionář se ani k bodu volby členů do dozorčí rady, který sám navrhoval, nevyjádřil a nikoho nenavrhl, a co více, ani se už projednávání tohoto bodu neúčastnil". V rámci jednání nakonec nebyla změna v rámci dozorčí rady vůbec navrhována.

Na pondělí odpoledne chystají minoritní akcionáři kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Šnobra tiskovou konferenci, kde chtějí představit další postup.

ČEZ dnes ukončil senaci se ztrátou 0,55 %.

 

Zdroj: ČTK


David Halman, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8771226,15288
USD22,5956223,75438
GBP29,0091730,49683
CHF22,7116523,87636
PLN5,814906,11311

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X