Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Všech 14 analytiků oslovených Reuters očekává zítřejší zvýšení sazeb ze strany ČNB

Všech 14 analytiků oslovených Reuters očekává zítřejší zvýšení sazeb ze strany ČNB

31.10.2018 16:36

Všech 14 analytiků oslovených Reuters očekává zítřejší zvýšení sazeb. Spolu s měnově-politickým zasedáním se zítra dočkáme také nové makroekonomické prognózy měnové sekce. Pro Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka to bude poslední měnově-politické zasedání bankovní rady.

Zdroj: ČNB

Očekává se růst sazeb

Všech čtrnáct ekonomických analytiků, kteří se účastní průzkumu agentury Reuters očekává na zítřejším měnově-politickém zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) zvýšení hlavního nástroje centrální banky v podobě krátkodobých nominálních úrokových sazeb. Tou je v případě ČNB 2 repo sazba, která by se tak měla dostat na 1,75 %. Pokud bankovní rada zítra v souladu s odhady analytiků odhlasuje zvýšení sazeb. bude se jednat o čtvrté zvýšení v řadě. Od roku 1998, kdy ČNB začala fungovat v měnově-politickém režimu cílování inflace, by tak šlo o první případ, kdy centrální banka na čtyřech po sobě jdoucích zasedáních zvýší úrokové sazby.

Slabší koruna a inflační tlaky

Pro zvýšení sazeb hovoří nadále silné inflační tlaky v domácí ekonomice, které zůstávají perzistentní navzdory uričtému zpomalování ekonomiky, o čemž vypovídají některá příchozí data. Velkým argumentem pro růst sazeb je pak zejména oproti prognóze ČNB slabší vývoj koruny, kterou centrální banka na konci roku projektovala pod úrovní 25,30 EUR/CZK. Zítřejší zvýšení úrokových sazeb je navíc konzistentní právě i s poslední prognózou měnové sekce. Ta zítra představí prognózu novou, která by mohla v návaznosti na slabší korunu obsahovat rychlejší cestu zvyšování úrokových sazeb oproti letní prognóze.

Predikce kurzu koruny z poslední makroekonomické prognózy ČNB; Zdroj: ČNB

Očekávání ohledně růstu sazeb pro rok 2019

Šest ze zmíněných analytiků také očekává další zvýšení úrokových sazeb v prvním kvartále roku 2019. Dalších pět posléze očekává, že bankovní rada zvýší úrokové sazby na 2 % ve druhém čtvrtletí příštího roku. Jeden analytik posléze očekává další růst sazeb až v srpnu 2019.

Nová prognóza

Jelikož je zvýšení úrokových sazeb na zítřejším zasedání predikováno, nedá se očekávat, že by koruna na zvýšení sazeb výrazněji reagovala ve směru posílení. Stěžejní pro vývoj koruny bude spíše nová prognóza a tisková konference guvernéra Jiřího Rusnoka, které mohou napovědět o budoucím vývoji měnové politiky ČNB.

Změny v bankovní radě

Zítřejší zasedání bude posledním pro dlouholeté členy bankovní rady a viceguvernéry Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka. Jejich místa v bankovní radě zaujmou toho času poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl a dosavadní ředitel měnové sekce Tomáš Holub.

 

Zdroj: Reuters


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,3242726,72973
USD21,2551822,43482
GBP29,2172430,83876
CHF23,0401524,31885
PLN5,592225,90258

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X