Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ: zajímavá témata z konferenčního hovoru s managementem

ČEZ: zajímavá témata z konferenčního hovoru s managementem

8.8.2018 15:21, BAACEZ

Včera od 16h se konal konferenční hovor s managementem ČEZu. Vybrali jsme z našeho pohledu zajímavá témata.

Jako v předešlých konferenčních hovorech padla opět otázka na situaci kolem výstavby a modelu financování nové jaderné elektrárny. Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie, v podstatě v tomto směru nesdělil nic nového. Zopakoval, že o modelu financování stavby by měla rozhodnout vláda do konce letošního roku. Daná problematika je na různých úrovních diskutována minimálně již od roku 2017, od té doby byl ustanoven Stálý výbor pro jadernou energetiku. Jsou rozpracovány různé varianty a řešení. Finální rozhodnutí se nicméně, i kvůli průtahům se sestavováním nové vlády, neustále odkládalo, když konkrétnější závěry měly být dle původních předpokladů sděleny již v průběhu letošního jara. Nyní se tedy celá věc posouvá na konec roku 2018.

Cyrani uvedl, že stále vidí tři varianty možného řešení. Buď nový jaderný zdroj postaví samotný ČEZ (tedy ve stávající akcionářské struktuře), ale s nějakou formou státní podpory (např. garantované ceny elektřiny), nebo stát odkoupí speciálně vytvořenou dceřinou společnost určenou pro výstavbu jádra (tzv. SPV) a postará se tak o realizaci stavby, a nebo dojde k větší transformaci ČEZu, v rámci které by stát ze 100 % ovládl jaderné elektrárny (případně další konvenční zdroje) a posléze by pak mohl provést výstavbu nových bloků. Variantě, která by přikazovala postavit nové jádro samotnému ČEZu bez jakékoliv státní podpory, se management stále brání, což naznačil ve včerejším rozhovoru pro Bloomberg i finanční ředitel Martin Novák. Náš názor k dané záležitosti je neměnný, již několikrát jsme dříve komentovali, že jakékoliv zapojení státu do výstavby nových jaderných bloků by měl trh vnímat spíše pozitivně a naopak pokud by výstavba měla zcela padnout na bedra ČEZu, pak to může mít negativní dopad do ceny akcie ČEZ.

Dotaz jako již skoro tradičně padl na téma dividendy, konkrétně na dividendu v příštím roce. Nad její velikostí se totiž nyní vznáší větší otazník, než tomu bylo např. letos či loni. ČEZu totiž letos výrazněji poklesne očištěný čistý zisk (dle výhledu ČEZu na 12 – 14 mld. Kč z loňských 20,7 mld. Kč). Ten je podle stále aktuální dividendové politiky základnou pro výplatu dividendy. Výplatní poměr je od března 2017 stanoven do rozmezí 60 – 100 % očištěného čistého zisku. Pokud by se ČEZ rozhodl aplikovat stejný výplatní poměr jako u letošní dividendy, tedy ve výši 86 %, pak by to indikovalo v příštím roce dividendu pouze ve výši kolem 21 Kč na akcii, v případě 100% poměru pak dividendu poblíž 24 Kč.

ČEZ naposledy aktualizoval dividendovou politiku v březnu 2017, kdy zvýšil výplatní poměr z 60 – 80 % na výše zmíněných 60 – 100 % s tím, že cca do dvou let by mohla přijít opět určitá úprava. Na jaře 2019, kdy představenstvo běžně navrhuje dividendu pro daný rok, tak zároveň podle našeho názoru mohou nastat v managementu ČEZu diskuse nad dalším směřováním dividendové politiky, tak aby nemuselo dojít k výše naznačenému poklesu dividendy. Pozitivnější výhledy hospodaření na roky 2019 či 2020 díky velmi slušně se zotavujícím tržním cenám elektřiny s příznivým dopadem jak do ziskovosti, tak do provozního cash flow, stále relativně nízké CAPEX či rozumná míra zadlužení, podle našeho názoru vytvářejí podhoubí pro natolik silnou likvidní pozici, že by ČEZ v příštím roce nemusel vykázat výše naznačený významnější pokles dividendy a spíše by se mohla dle našeho odhadu pohybovat alespoň v rozmezí 28 – 30 Kč. Finanční ředitel Novák byl jako obvykle na téma budoucí dividendy spíše skoupý na slovo, případné změny dividendové politiky nenaznačil. Pouze sdělil, že o návrhu příští dividendy se bude klasicky rozhodovat na jaře roku 2019.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9024726,17953
USD22,1744223,31158
GBP27,7650729,18893
CHF22,5985523,75746
PLN5,857806,15821

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X