Viceguvernér ČNB Hampl pro týdeník Euro: Další růst sazeb bude letos aktuální
Viceguvernér České národní banky v rozhovoru pro týdeník Euro řekl, že centrální banka bude uvažovat v příštích měsících o dalším zvýšení úrokových sazeb. Další jednání bankovní rady ČNB je naplánováno na 2. srpna a poté na 26. září.
Hampl také připustil, že růst mezd stále ještě nedosáhl svého vrcholu a že možná potrvá déle, než se tento růst promítne do růstu spotřebitelských cen, což se však nakonec podle něj stane.
„Musíme jít nahoru, ale je to pořád ono jemné ladění, žádné divoké skoky. Otázka dalšího růstu základní sazby bude dle mého aktuální i při dalších zasedáním v tomto roce. Myslím, že u nás v bance všichni cítíme, že máme šplhat někam nahoru, jen vedeme debatu, zda ještě chvíli nepočkat, zda se ještě nezhorší počasí. Já ale říkám, že pokud je hezky a vím, kde je ten vrchol, tak k němu mám stoupat.“
Na posledním zasedání bankovní rada rozhodla o zvýšení základní dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 1 %.
Zdroj: Reuters, ČNB
Marek Šilhart, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Google a Blackstone vytvořily společný podnik za účelem vybudování nového TPU cloudu
- Frankfurtská burza otevírá dnešní obchodování růstem
- Pražská burza otevírá úterý v zeleném
- Asijsko-pacifický region uzavírá seanci smíšeně
- Akciový výhled
- Gevorkyan reportoval výsledky za 1Q a potvrdil výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Dnes se koná první den jarního Start Day pražské burzy
- Očekávané události: Obchodní bilance (eurozóna), pokračující prodeje domů (USA)
- Index S&P 500 klesl o 0,07 %




