IEA: Silný ekonomický růst potáhne poptávku po ropě v roce 2019, USA dominují nabídkové straně
Mezinárodní energetická agentura (IEA) dnes zveřejnila měsíční zprávu za květen s popisem stavu ropného trhu a prognózou vývoje nabídky a poptávky pro rok 2019.
Nabídka a poptávka letos a příští rok
IEA pro tento rok odhaduje růst poptávky o 1,4 milionů barelů ropy denně. Data za první kvartál potvrzují, že je poptávka silná, částečně také díky chladnější zimě na severní polokouli - z tohoto důvodu se očekává mírné zpomalení růstu poptávky v druhé polovině roku. Pro rok 2019 agentura odhaduje, že poptávka poroste stejně jako v roce 2018 o 1,4 milionů barelů denně díky silnému ekonomickému růstu - rizikem mohou být vysoké ceny a narušení mezinárodního obchodu.
Co se týče produkce, IEA očekává letos růst o 2 milióny barelů ropy denně a v roce 2019 o 1,7 mil. barelů. Nabídková strana bude jak v tomto, tak i v následujícím roce pod dominancí Spojených států a břidlicových těžařů. Americká ropa by se měla postarat o zhruba 75 % nové nabídky ropy ze strany nečlenů OPECu. Jistým omezením by nicméně pro americké producenty mohla být nedostatečná infrastruktura a logistika, což by mohlo zejména v oblasti Permian basin růst produkce zpomalit. Ze stejných logistických důvodů se v současné době spread mezi severomořskou ropou Brent a lehkou americkou ropou WTI pohybuje na nejvyšších hodnotách za poslední 3 roky.
Stav ropného trhu v květnu
Minulý měsíc nabídka ropy poskočila o výrazných 256 tisíc barelů ropy denně (z toho 50 tisíc ze zemí kartelu OPEC) na 98,7 milionů barelů ropy denně. Meziročně v květnu nabídka rostla o 2,2 mil. barelů ropy denně.
Komerční zásoby ropy v zemích OECD v dubnu poklesly o 3,1 mil. barelů, což vypovídá o téměř vyrovnaném trhu. Velkou neznámou je ovšem Čína, která stavy svých ropných zásob nereportuje, a proto nezbývá, než je odhadovat např. pomocí družicových snímků. Zatímco zásoby ropy v zemích OECD se od 2017 dostaly pod pětiletý průměr, čínské zásoby s vysokou pravděpodobností rostly a rostou, když Čína využívá nízkých cen k naplnění strategických rezerv.
Zdroj: IEA, Bloomberg
Marek Šilhart, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké akcie dnes silně rostly díky technologickým firmám
- Technologický sektor žene americké akcie vzhůru, dolar posiluje
- Stavební výdaje v březnu nečekaně poklesly
- ISM index ve výrobě mírně lepší
- PMI index ve výrobě zaostal za očekáváním
- Horší data z amerického trhu práce
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
- Futures na americké akcie solidně rostou
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají