Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Guvernér ČNB J. Rusnok na příštím zasedání bankovní rady další zvyšování sazeb zatím spíše neočekává

Guvernér ČNB J. Rusnok na příštím zasedání bankovní rady další zvyšování sazeb zatím spíše neočekává

23.2.2018 15:28

Guvernér ČNB Jiří Rusnok včera na ČT 24 hovořil o měnové politice, makroobezřetní politice a realitním trhu.

Guvernér J. Rusnok zvýšení sazeb na konci března neočekává; Zdroj: ČNB

Realitní trh

Guvernér České národní banky (ČNB) Jíří Rusnok včera hovořil v pořadu Byznys ČT 24 o měnové politice a o trhu s realitním bydlením. Rusnok reagoval na lednové zpomalení tempa růstu nových hypoték slovy o návratu k normálu. Předchozí roky s průměrnou sazbou hypoték pod 2 % z historického pohledu normálními nebyly. ČNB však podle Rusnoka nadále vnímá určité náznaky realitní bubliny, avšak dle něho může český realitní trh očekávát spíše mírné zchlazování a následné hladké přistání. Žádného rozpoutání a následného splasknutí bubliny se tak Rusnok neobává.

Měnová politika a příští zvyšování sazeb

Na příštím měnovém zasedání 29. března Rusnok další zvýšení sazeb dle vlastních slov spíše neočekává, což by bylo v souladu s prognózou ČNB. Další růst sazeb podle guvernéra lze případně očekávat až v dalších čtvrtletích.

Prognóza ČNB počítá s ještě jedním zvýšením 2T repo sazby v průběhu roku, ve hře jsou však i dvě zvýšení sazeb. Záležet bude na tom, zda příchozí data budou v souladu s prognózou ČNB, či budou ukazovat na výraznější dynamiku inflačních tlaků, než s jakou banka v prognóze počítá. Klíčovou roli také bude hrát měnový kurz, který ČNB projektuje na horizontu roku na průměrné úrovni 24,90 EUR/CZK.

Rusnok také zmínil, že transmise kroků centrální banky do úrokových sazeb komerčních bank může v současné situaci přebytku mezibankovní likvidity fungovat s určitým zpožděním, což dle guvernéra je i na bankovním trhu pozorováno.

Makroobezřetní politika

Jiří Rusnok byl také tázán na makroobezřetní politiku ČNB. Guvernér potvrdil, že ČNB bude nadále usilovat o to, aby získala legislativní nástroje, jak trh s bydlením pomocí makroobezřetní politiky regulovat. Prozatím může komerčním bankám vydávat pouze doporučení. Základními nástroji by pak z pohledu ČNB měly být zejména nejznámnější nástroje makroobezřetní politiky, tedy Loan to ValueDebt to Income a Debt Service to Income. V praxi však málokdy dochází k použití všech těchto nástrojů najednou, což zmínil i J. Rusnok, když řekl, že i ČNB by pravděpodobně vždy mělo stačit použití jednoho, či maximálně dvou nástrojů najednou. Podle guvernéra jde spíše o to, aby centrální banka měla tyto nástroje k dispozici v případě potřeby. Novelu by mohla začít vláda podle informací ČT začít řešit ve druhé polovině letošního roku. Na jejím aktuálním znění zatím pracuje ministerstvo financí.

Celý rozhovor J. Rusnokem je k dispozici zde.

 

Zdroj: ČT


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9662026,35180
USD20,5536521,69435
GBP28,7083630,30164
CHF22,7886324,05337
PLN5,479545,78366

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X