Pegas Nonwovens: výsledky hospodaření za 3Q 2017
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes ráno představil výsledky hospodaření za 3Q 2017, resp. 9M 2017.
Pegas dnes za 3Q 2017 představil provozní zisky, které byly v souladu s naším očekáváním. EBITDA zisk tak meziročně poklesl o 9 % na 10,3 mil. EUR, když byl negativně ovlivněn uplatněním warrantů ze strany managementu v objemu 2 mil. EUR, což významně zatížilo osobní náklady. Bez tohoto jednorázového vlivu by EBITDA dosáhla úrovně 12,3 mil. EUR (+8,8 % y/y). Samotný provoz tak byl v letošním třetím kvartále pozitivně ovlivněn novou znojemskou výrobní linkou a rovněž přenosovým mechanismem, když výnosy těžily z rostoucích cen polymerů ve 2Q 2017 a zároveň provozní náklady byly příznivě ovlivněny klesajícími cenami polymerů ve 3Q 2017. Negativní dopad tak měl pouze jednorázový vliv v podobě uplatnění warrantů (nebo-li přecenění opčního akciového plánu). Výnosy meziročně vzrostly o 9 % na 55,7 mil. EUR a byly mírně za naším odhadem 57,8 mil. EUR.
Čistý zisk ve 3Q 2017 meziročně klesl o 86,9 % na 0,7 mil. EUR a zaostal tak za naším očekáváním (1,7 mil. EUR), když se projevily vyšší nerealizované kurzové vlivy než jsme předpokládali. Tyto vlivy jsou však necashového charakteru a tudíž nejsou tak zásadní z hlediska celkového hospodaření společnosti.
Pegas v souladu s naším očekáváním potvrdil výhled letošní EBITDA v rozmezí 43 – 50 mil. EUR. Z našeho pohledu hodnotíme výsledky neutrálně, jelikož provozní ziskovost skončila v souladu s naší prognózou. Tržní konsensus ohledně EBITDA byl posazen mírně výše (medián odhadů na úrovni 10,78 mil. EUR). Dnešní výsledky tak mohly mírně zaostat za odhady některých analytiků.
Výsledky hospodaření za 3Q 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
mil. EUR | 3Q 2017 | Konsensus trhu* | 3Q 2016 |
y/y |
Výnosy | 55,7 | 57,84 | 51,1 | 9,0% |
EBITDA | 10,3 | 10,78 | 11,3 | -9,0% |
EBIT | 5,8 | 6,42 | 7,3 | -20,6% |
Čistý zisk |
0,7 | 2,14 | 5,5 | -86,9% |
Zisk na akcii (EUR) |
0,08 | - | 0,62 | -87,1% |
*medián podle průzkumu společnosti Pegas
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Wall Street uzavřel se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj v zámoří
- Frankfurtská burza na konci týdne kosmeticky oslabila
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v září podle předběžných dat na 55,4 b.
- Pražská burza v pátek na záporné nule
- Wall Street se v úvodu obchoduje smíšeně
- Microsoft se vyhne pokutě od Evropské komise, oddělí platformu Teams od balíčků Office
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- OpenAI je blíže k přeměně na ziskovou společnost
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,71 %), ropa (+1,54 %)