V bostonském Fedu se diskutovala možnost měnové politiky založené na jasně stanoveném pravidle
Jeden z diskutovaných kandidátů na budoucího předsedu Rady guvernérů Fedu John Taylor dnes na konferenci v prostorách bostonského Fedu bránil tzv. rule-based přístup měnové politiky. Tedy situaci, kdy centrální banka bude svoji politiku určovat na základě jasně stanoveného pravidla. On sám na startu 90. let zformuloval známé Taylorovo pravidlo úrokové míry. Mnoho ekonomů z řad současných i bývalých centrálních bankéřů tento přístup jasně kritizují. Různí členové Fedu dnes hovořili také k makroekonomickým datům a vývoji současné měnové politiky. Fed dnes začal redukci bilance.
Redukce bilance a data o inflaci
Fed oznámil, že dnes začne s dlouho očekávanou redukcí bilance ukončováním reinvestic z mortgage-backed securities. Na inflační data taktéž reagovalo několikero členů americké centrální banky. Někteří z nich chtějí před dalším zvyšováním sazeb počkat na dynamičtější proinflační (Bostic, Evans) vývoj. Jiní stále věří, že těsná situace na trhu práce se nakonec projeví ve výraznějším růstu mezd a tudíž přinese kýžený růst spotřebitelských cen (Fischer), takže Fed by měl v utahování měnové politiky pokračovat. J. Bullard zase hovořil o tom, že změna inflačního cíle by mohla poškodit kredibilitu centrální banky, uznal ale, že model založený na teorii Phillipsovi křivky (inverzní vztah mezi mírou nezaměstnanosti a růstem inflace) potřebuji revizi. S. Fischer mimo jiné řekl, že Donald Trump by měl zvolit J. Yellenovou předsedkyní Rady guvernérů Fedu i na další funkční období.
Taylor rule
Včera se na veřejnost dostala informace o tom, že mezi kandidáty na nového předsedu Rady guvernérů Fedu by měl být i John Taylor známý pro své Taylor rule, neboli pravidlo úrokové míry. To vyjadřuje vztah mezi inflací, hospodářským růstem a měnovou politikou. Rovnice Taylorova pravidla obsahuje odchylku inflace od cíle a produkční mezeru, tedy mezeru mezi růstem produktu a růstem potenciálním produktem v dané ekonomice. Taylor rule pak indikuje růst úrokové sazby jako nástroje centrální banky v situaci, kdy se inflace dostane nad cíl centrální banky či pokud HDP roste nad svůj potenciál a naopak.
Taylor se dnes vyjadřoval k možnosti právě tzv. rule-based měnové politiky, tedy možnosti, že by rozhodování centrální banky bylo založeno na jasně stanoveném pravidlu. Taylor dnes na konferenci v bostonském Fedu řekl, že si nemyslí, že by tato změna měla fungovat jako výrazné svázání rukou pro centrální banku. Dodal však, že vidí jasné důvody pro určování měnové politiky v rámci určité strategie. Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren Taylorovo postoji výrazně oponoval, když řekl, že svázat měnovou politiku centrální banky striktně daným pravidlem může způsobit v budoucnu mnoho škody. V podobném duchu hovoří i většina současných či bývalých centrálních bankéřů.
Taylor své postoje opírá zejména o události z před poslední finanční krize, kdy podle jeho názoru Fed držel federal funds rate příliš nízko. Více info například v jeho odborném článku z roku 2009.
Zdroj: Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Burza zakončuje smíšeně, čipový sektor trh podržel.
- Smíšené obchodování a „čipovky“ v růstovém tažení
- Akcie na frankfurtské burze dnes oslabily
- Citigroup reportovala solidní výsledky za 2Q, výnosy z obchodování překonaly očekávání
- Pražská burza mírně posílila
- Americké akcie rostou, reportovaly JPMorgan, Wells Fargo, Black Rock, State Street a další
- JPMorgan reportoval za 2Q, pozitivně překvapily výnosy z tradingu a z poplatků ze správy aktiv
- BlackRock ve 2Q zklamal investory čistým přítokem aktiv
- Futures amerických indexů smíšeně, Dow Jones kosmeticky oslabuje, Nasdaq 100 futures +0,73 %
- USA: Index CPI v červnu meziročně vzrostl o 2,7 % při očekávání růstu o 2,6 %