ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 2Q 2017
ČEZ dnes představil relativně silný 2Q 2017. Svými výsledky překonal jak naši predikci, tak odhady trhu na všech úrovních hospodaření. Výnosy oproti předpokladům vykázaly 3% meziroční růst na hladinu 48,1 mld. Kč. Lepší než očekávané výnosy (náš odhad činil 45,6 mld. Kč, tržní konsensus 46,88 mld. Kč) připisujeme zejména dobré výkonnosti v segmentu prodeje plynu, kde se ČEZu jako alternativnímu dodavateli nadále daří, když ve 2Q 2017 navýšil objemy prodejů o 42 % na 1,7 TWh.
Provozní zisk EBITDA ve druhém letošním čtvrtletí meziročně poklesl o 6,1 % na 12,3 mld. Kč, čímž překonal náš odhad 11,6 mld. Kč a byl lehce nad tržním konsensem, jenž byl posazen na hladinu 12 mld. Kč. ČEZ nás pozitivně překvapil zejména výkonností v segmentu bulharského prodeje, kde jsme predikovali provozní ziskovost kolem 0,1 mld. Kč, zatímco byl vykázán zisk ve výši 0,5 mld. Kč. ČEZ totiž profitoval z mimosoudní dohody o narovnání se státní energetickou společností NEK týkající se pohledávek za OZE. Mírně lepší než námi očekávanou EBITDA dosáhl rovněž tuzemský segment prodeje (0,9 mld. Kč vs. odhad 0,7 mld. Kč), když ČEZ realizoval vyšší hrubé marže z prodeje plynu vlivem rostoucích objemů prodeje a nižších nákladů na nákup. Lépe než jsme předpokládali se vyvíjel také segment rumunské distribuce, jenž za 2Q 2017 vykázal EBITDu ve výši 0,6 mld. Kč (+0,1 mld. Kč y/y), zatímco náš odhad činil 0,3 - 0,4 mld. Kč. ČEZu se v tomto segmentu dařilo tlumit provozní náklady.
Výkonnost u ostatních segmentů byla v podstatě v souladu s naším očekáváním. Tak např. meziročně stabilní provozní ziskovost ve výši 4 mld. Kč si drží tuzemská distribuce, kde negativní vliv korekčních faktorů je kompenzován meziročním růstem objemu distribuované elektřiny, jenž činil 2,5 %. Mírný meziroční růst ve výši 0,1 mld. Kč na 0,4 mld. Kč v souladu s očekáváním dosáhl rumunský segment výroby, který profitoval z nárůstu produkce větrných farem (+18,5 % y/y na 243 GWh). Příznivě se totiž projevuje absence loňského omezování produkce ze strany rumunského provozovatele přenosové soustavy.
Lepší než očekávaný vývoj na výnosech, resp. EBITDA zisku se pozitivně projevil do provozního zisku EBIT, který za 2Q 2017 vzrostl o 12 % y/y na 5,6 mld. Kč, zatímco náš odhad, resp. odhad trhu se pohyboval ve výši 4,1 mld. Kč, resp. 4,5 mld. Kč. V souladu s očekáváním se vyvíjely odpisy, které meziročně stouply o 5,5 % na 7,5 mld. Kč, když v loňském 2Q ještě nebyly odepisovány komplexně zmodernizované bloky uhelné elektrárny Prunéřov II.
Do očištěného čistého zisku za 2Q 2017 se v souladu s očekáváním pozitivně projevily jednorázové vlivy v podobě prodeje bytového fondu (+1 mld. Kč) a transakcí týkající se akcií MOL a konvertibilních dluhopisů MOL (+3,6 mld. Kč). Zejména příznivější vývoj na provozní úrovni hospodaření zapříčinil, že očištěný čistý zisk vzrostl o 70,8 % y/y na 8,2 mld. Kč, zatímco naše prognóza činila 7,5 mld. Kč (+56 % y/y). Odhady trhu byly ještě konzervativnější, když byly posazeny na hladinu 6,61 mld. Kč.
ČEZ přistoupil ke zvýšení letošního výhledu hospodaření. EBITDA byla navýšena z 52 mld. Kč na 53 mld. Kč a očištěný čistý zisk ze 17 mld. Kč na 19 mld. Kč. V našich odhadech na 2Q 2017 jsme indikovali, že ČEZ by mohl po relativně silném prvním pololetí o něco vylepšit letošní prognózu hospodaření, a to o 1 mld. Kč jak na úrovni EBITDA, tak na úrovni očištěného čistého zisku. Naše indikace se naplnila na úrovni EBITDA, na úrovni očištěného čistého zisku byla dokonce překonána o 1 mld. Kč. Letošní managementem očekávaný očištěný čistý zisk ve výši 19 mld. Kč tak indikuje, že ČEZ by mohl, v případě uplatnění obdobného výplatního poměru jako v letošním roce, vyplatit v roce 2018 stejnou či velmi obdobnou dividendu jako letos, tedy 32 – 33 Kč na akcii. To hodnotíme příznivě.
Celkově dnešní zprávu z důvodu lepších než očekávaných výsledků hospodaření a zlepšeného výhledu hodnotíme pozitivně.
| Výsledky hospodaření za 2Q 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|
| mld. Kč | 2Q 2017 | Konsensus trhu* | 2Q 2016 |
y/y |
| Výnosy | 48,1 | 46,88 | 47,0 | 2,3% |
| EBITDA | 12,3 | 11,99 | 13,1 | -6,1% |
| EBIT | 5,6 | 4,50 | 5,0 | 12,0% |
| Čistý zisk |
8,2 | 6,61 | 4,8 | 70,8% |
| Zisk na akcii (Kč) |
15,3 | - | 9,0 | 70,0% |
*medián podle průzkumu společnosti ČEZ
Pozn.: Čistý zisk a zisk na akcii jsou očištěné o mimořádné vlivy.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: vláda zvažuje regulaci cen elektřiny, respektive cenové stropy
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 1 350 Kč při stálém doporučení „Equalwt/Attractive“
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 1 385,2 Kč a potvrzuje doporučení „Hold“
- ČEZ: investice v lokalitě Mělník
- ČEZ obdržel oznámení lucemburské soudní vykonavatelky o vydání rozhodnutí týkající se GasNet
Nejnovější:
- Arista Networks ve 3Q zaznamenala nejvyšší růst tržeb od IPO, výhled překonal očekávání
- Společnost AMD ve výsledcích za 3Q překonala odhady, výhled na 4Q je také nad konsensem trhu
- Eurozóna: Index CPI v říjnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 4,0 % podle očekávání
- Eurozóna: Index PMI ve službách v říjnu podle konečných dat na 51,4 b
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách v říjnu podle konečných dat na 52,5 b.
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+4,5 %), zlato (+2,93 %), ropa (-0,81 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči koruně o 0,6 % na USD/CZK 21,6
- Novo Nordisk zveřejnil výsledky za 3Q a znovu zvýšil výhled, pilulka Wegovy překonala očekávání
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování posiluje, výsledková sezóna je v plném proudu
- Pražská burza zahajuje středeční obchodování růstem




