Německý desetiletý výnos nad 0,5 % poprvé od ledna 2016
Výnos německého státního desetiletého bundu se dnes vystoupal nad hranici 0,5 %, poprvé od počátku minulého roku. Stalo se tak v návaznosti na vydání zápisků z červnového zasedání ECB.
Výprodej dluhopisů (růst výnosů) je patrný od konce června kdy Mario Draghi svým nečekaně mírně jestřábím projevem (28. 6.) odstartoval sázky na brzké zpřísňování měnových podmínek. Jedná se zejména o postupné ukončení nákupu aktiv (QE) a zvyšování sazeb. Další členové boardu ECB (Constâncio, Cœuré) se sice jeho slova snažili mírnit, avšak marně. Solidní růst zažilo v posledních týdnech i euro, když se na páru s dolarem přiblížilo hranici 1,1450 EURUSD.
V rámci minulého zasedání členové boardu ECB vidí jasné oživení ekonomické aktivity (dokonce rychlejší než se čekalo) avšak varují před tržními pohyby, které by mohly předcházet případnému utahování měnových kohoutků. ECB podotýká, že inflace je stále pod 2% cílem bez jasného trendu.
Inflace v eurozóně v červnu dosáhla dle předběžných odhadů 1,3 % meziročně. (Bloomberg)
Výnos 10letého německého dluhopisu dnes vzrostl o 8 b.b. na 0,55 % (Bloomberg)
Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Thermo Fisher Scientific ve 2Q mírně překonal odhad zisku na akcii a lehce navýšil roční výhled
- AT&T reportovalo solidní výsledky za 2Q, celoroční výhled očištěného zisku na akcii trh zklamal
- Americké futures kontrakty posilují a indikují open v zeleném
- Vývoj cen komodit: Měď (+1,67 %), zemní plyn (-1,0 %) a ropa (-0,77 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,98
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 18. červenci vzrostl o 0,8 %
- Intuitive Surgical reportoval za 2Q, významný růst výnosů byl vyvážen výhledem očištěné hrubé marže
- Texas Instruments oznámil výsledky za 2Q nad očekáváním, výhled je podle analytiků opatrný
- SAP reportoval solidní čísla za 2Q, společnost zůstává obezřetná z důvodu makroekonomické situace
- Projekce hospodaření Moneta Money Bank za 2Q 2025